Boğa Burcu ve Özellikleri

Boğa Burcu ve Özellikleri

Boga burcu ve özellikleri
Boga burcu ve özellikleri

Tarih – 21 Nisan – 21 Mayıs
Element – Toprak
Özellik – Sabit
Değerli Taşı – Zümrüt
Ünlüler – Kant, Salvador Dali, Karl Marx, Sigmund Freud, Kanuni Sultan Süleyman, Kraliçe II. Elizabeth, Lenin, Barbara Streisand, Evita Peron, Honore de Balzac, Johannes Brahms, Bertrand Russell, Shakespeare

Toprak burcu olan Boğa’nın sabit gruptan aldığı özellikler, onu kazandığını biriktirme, korumaya ve mal mülk sahibi olmaya yönlendiriyor. Hassas doğaya sahip Boğa değerli şeylere sahip olmak ister. Boğa burcu başkalarının eşya ve mal mülküne de özününmüş gibi aynı sorumlulukta koruyuculuk yapabilir. Güvenlik ilişkisi vardır ve sigortacılık da boğaya göredir. Sabırlı olmakla birlikte emeklerinin sonucunu bir an önce görmek ister. Bazı burçlar ünlü olmak, saygı görmek için çalışsa da Boğa burcu için en önemlisi emeklerinin karşılığında para kazanmaktır.
Güzellik, uyum, sanat ve sevgi gezegeni Venüs’ün yönettiği Boğalar .Toprak grubu ve sabit özellik taşırlar. Gezegenleri Venüs, toprak grubu ve sabit özelliği Boğa burcunun karakteristik aşına damgasını vurur. Bu nedenle sağlamlık, pragmatiklik, kararlılık, irade gücü Boğaların en önemli özellikleri arasındadır. Diğer taraftan hem de İnatcidirlar. Kimse onları kolayca yönlendiremez, kontrol edemez. Ancak güvenirlerse, birini isteyerek ve sadakatle izleyebilirler. Hayat yolunda istikrarlı, dengeli, muhafazakar davranmayı tercih ederler ve kurallara uygunlaşırlar. Huzur ve barış isterler.  Sabit nitelikte oldukları için her türlü değişim onları rahatsız eder ve değişime direnç gösterirler. Bir toprak grubu olarak, ayaklarını yere sağlam basar ve hayatta önem sıralamalarını maddi değerlere ve fiziksel ihtiyaçlara göre yaparlar.

Pragmatizmin kitabını yazarlar

Sivri zekalıdırlar ancak entelektüel sayılmazlar. Onlara daha çok pratik ve pragmatist demek yerinde olur. Bazen fikri istikrara ulaşan inadları da vardır. Güvenilir, doğrulanmış kuralları izlemeyi, güvenli kalıplarla hareket etmeyi tercih ederler. Farklı, değişen, egzotik, uçuk şeylerden uzak dururlar. Çünkü bu tür kavramlar genellikle boğaları ürkütür. Bağımlılığa uygun, sadık, basiretli, sağduyulu, adil, bazen katı sayılabilecek doğaları vardır. Iradeleri güçlüdür. Bu nedenle zorluklar karşısında ümitsizliğe düşmez, sarsılmazlar. Aynı zamanda erdemlidirler de. Nadir de olsa aşırı uçlara eğilimi, değişiklikten zevk alan Boğalar vardır, ama genelde bakıldığında bunlar istisnadır ve istisnalar kuralı bozmaz. Geleneklere öyle köle olurlar ki, hem kendilerine hem de çevrelerine zarar verdiklerini fark etmezler.

Gelenekçi, kızgın Boğa

Burcunun sembolü gereği inadlık da bir Boğa’nın ayırt edici özelliğidir. Bazen inadlık konusunda o kadar ileri gidebilir ki, sadece kendi haklılığını savunan, hiçbir orijinallığa yer vermeyen, sert, muhafazakar, düşmandır, sıkıcı ve içine kapanık biri olurlar. İyi ki, genellikle güzelliğe düşkünlükleri onları böyle bir adam olmaktan kurtarıyor. İncildiklerinde korkutucu bir düşmandır. Yıllarca topladıkları yaraları besleyerek kürt yatırır ve intikam alırlar. Kızgın bir Boğa’dan korkulur. Öte yandan Öküzlerin doğa olarak desteklenmeye ihtiyaçları vardır. Zaman zaman egolarının okşanması ve “supersin, iyi yaptın” denilmesi gerekir. Arkadaşlarına karşı sadık, cömert ve meraklıdırlar. Ancak genellikle sosyal statü açısından üst sınıftan ya da en azından kendi kesimlerinden arkadaş edinmeyi tercih ederler. Çünkü Boğa bir toprak grubudur ve maddi değerler onlar için ön planda gelir.

Boğa patlaması

Genellikle Boğalar kibar, iyi huylu, mütevazı özellikleriyle tanınırlar. Kolayca hirslanmazlar. Kötü duygulardan ve tartışmalardan kaçınmak isterler. Ama dikkat! … Provokasiyaya uğradıkları zaman partlayarlar. Patlamaları o kadar şiddetli ve yırtıcıdır ki, tüm o ünlü avtokontrolları buhar olup, uçar gider. Öte yandan komik ve eylencelidirler. Hoş sohbet, esprili insanlardır ve zaman zaman bu özelliklerini gösterime dönüştürebilirler. İyi bir estetik anlayışları vardır. Bazen fiziksel görünüşleri bu estetik anlayışına ters düşebilir. Ancak sanata çok düşkündürler. Sanat yetenekleri de vardır. Çirkin, kirli, ucube şeylerden hoşlanmazlar. Özellikle müzik yetenekleri dikkate alina bilinir.

Başarılı işadamları ve kadınları

Güzel olan her şeye düşkün olduklarından hayatın zevklerini, lüksü, iyi yemekleri, kaliteli şaraplar severler. Ancak onları sarhoşluğa, acgözlüluye ve incelikli bir şehvete sürükleyecek tahriklere direnç gösterirler. Ölçülü olmaya çalışırlar. Çalışmalarında genellikle uzman dirlar. Işe dahil olurlar ve bazen de ellerini kirletmekden sakınmaya bilirler. Güvenilir, pratik, metodik ve reislerine karşı iteatkardırlar. Genellikle rutin, güvenli ve sorumluluk isteyen, acele, değişim içermeyen ve sonunda da iyi bir burs dönemi yaşatacak işleri tercih ederler. Ancak bir tarafları yaratıcıdır ve teşebbüs kardırlar. Üretkenlikleri ve çalışkanlıkları onları kendi işlerini kurmaya yöneltecek ve bunda da genellikle başarı gösterecekler; bankacılık, mimarlık, inşaat, ihale, kimya, ilaç ve sanayi alanlarında birçok başarılı Boğa’nın çalışması bir tesadüf değildir. Aynı zamanda iyi bir yönetici ve öğretici dirler de. Aşçılık ve şeflik de Boğa’lara uygun meslekler arasındadır. Genelde sesi güzel olan Boğalar iyi bir müzisyen ve opera sanatçısı de olabilirler. Aşka düşkündürler ve beden zevkleri çok gelişmiştir. Bu nedenle erotizme düşkündürler. Ama fantezi yerine bilinen yolları seçerler, cinsellik konusunda deneysel değildirler. Sakin, sadık, nazik ve sevecen ortaklar, ne arkadaşlarından ne de çocuklarından aşırı talepkar olmazlar. Bazen aşırı sahiplenici olabilirler. Kalplerini kıranlar karşı sağlam bir düşman kesilebilirler. Yine de affedici olabilirler, eğer onları kıran adam onlardan önce davranıp pişman olur ve yaptığını telafi etme yolunda giderse. Ancak gitmezse korkulur. Zodiakdakı hiçbir burç boğalar kadar toprağa yakın değil. Bir Boğa’nın temel hayatı zevki istikrar ve fiziksel konularla ilgilidir. Ruhani taraflarına gelince … İçlerindeki ruhsal duygu; hayattaki uyum arzular. Bu uyum sağlaması durumunda, kendilerini korcasına maddi değerlere, rahatlığa adamaktan kurtulurlar. Bu keşif Boğaların iç huzuru bulmasına ve hayatlarını dolu dolu yaşamasına yol açar. Sonuç olarak bir Boğa en doğru, en derin ve en yüksek değerleri keşfetmek ister. Gerçekten değerli olanı bulduğunda, daha az değerli şeylerin peşinden koşmayı bırakacak. Bir Boğa için en büyük değer aslında güzelliktir. Güzellik de sahip olunacak değil ancak takdir edilebilecek bir şeydir.

Bir Cevap Yazın