Kova Burcu Genel Özellikleri

Kova Burcu Genel Özellikleri

Kova Burcu Genel Özelikleri
Kova Burcu Genel Özelikleri

Tarih – 21 Ocak – 22 Şubat
Element – Hava
Özellik – Sabit
Değerli Taşı – Ametist
Ünlüler – Bertolt Brecht, James Dean, Paul Newman, Franz Schubert, Jules Verne, Eva Braun, Charles Darwin, Charles Dickens, Clark Gable, Abraham Lincoln, Ronald Reagan, Franklin Roosevelt, Wolfgang Amadeus Mozart, Galileo Galilei, Thomas Alva Edison

Hava grubunun iletişimcileri özelliği ile sabit grubun kalıcı özelliği Kova burcunda birleşerek, dostlukların kalıcı olmasını sağlamıştır. Kova burcu arkadaşlarına çok önem verir ve arkadaşlığı ömür boyu sürer. Kovanın doğal evi 11. evdir ve aynı zamanda birlikler, topluluklar, gruplar ve dernekler burcudur. Kova burcunun sabit nitelik taşıması bazılarını inanılmaz gelebilir. Sabit özellikler, Kovada  kendi kendine düzenli işleyen bilimsel bir beyin yapısı, kesin sonuçlar alınan düzenli çalışmalar şeklinde ortaya çıkar. Kova burcu ileriye dönük olmakla birlikte Koç burcu gibi sabırsız ve ani çıkışlarla değil, planlı ve sistematik olarak atılımlar yapar. Kova dahilerin, icat ve keşifler yapanların burcudur.
Zodiakın onbirinci burcu, yenilikler, devrimler ve geleceği yöneten elektrikli gezegen Uranüs’ün çocukları Kovalar.
Hava grubuna aittirler ve sabit özellik taşırlar. Kova burcunun doğal evi on birinci ev astrolojide büyük insan topluluklarını, insanlık ideallerini, grupları kontrol eder. Dahiler burcu de denilen dolçaların büyük insanlık idealine kendilerini adamak yaptıkları çok sık rastlanan bir durumdur.

Kova Burcu Gerçeğin peşinde

Kova Burcundakileri  temel olarak güçlü ve çekici kişilikleri vardır. Kova esas olarak iki ana tipe ayrılır: birinci tip; utangaç, hassas, yumuşak ve sabırlıdır. Dışa dönük olan ikinci tip ise coşkulu, hayat dolu ve gösterici. Kova bazen karakterinin derinliğini bir saçmalık maskesi altında gizler. Her iki Kova tipinin de iradesi güçlüdür ve farklı alanlarda zorlayıcıdır. Her şeyden önce onlar gerçeğin arkasındadırlar. Ikna kabiliyetleri yüksektir. Ancak bulgular onların yanıldıklarını ispat ederse, fikirlerini değiştirecek kadar dürüsttür. Farklı faktörleri bütün haline getiren, geniş bir dünya görüşleri vardır. Hangi tarafı kolları konusunda hiç tereddüte düşmeden, bir meselenin iki yanını da görürler. Bu nedenle farklı görüşlere önyargısız ve toleransla yaklaşırlar. Bunun bir başka nedeni de, kendi kendilerine kabul etmeseler de, tartışmada doğru tarafı hemen fark edebilme yetenekleridir. “Gerçek nereden gelirse gelsin, gerçeğin yanında” atasözünü benimsemişlerdir.

Kova Burcları Felsefi ve ruhsaldırlar.

Her iki tip Kova da hümanist, dürüst, ciddi, bazen neşeli, kompakt, bazen hiçbir şeyi aldırmayan, idealisttir. Ancak hatırı sayılacak bir pragmatiklik, idealizmlərinə eşlik eder. Hızlı ve aktiftirler, kendini iddia ile ortaya koymayan bir sebatkarlıkları vardır. Kendilerini, mantıkla, mulayimlikle ve bazen kuru bir yumorla ifade ederler. Akıllı, tutarlı, net ve məntiqlidirlər. Bazı kovaların hayal güçleri büyüktür, hem de hissiyatlari da güçlüdür. Bazen, kovanın felsefi ve spiritual eğilimleri tehlikeli olabilir. Çünkü bu tür Kovalar onları sevenleri fildişi bir kuleye sürükleyip, hayatla tüm bağlarını koparıp, soyutlama ve meditasyonla zaman geçirebilirler. Öte yandan; bilime uygun Kovalar, bu spiritual özelliklerini, aslında tüm dolçaların ideali olan insanlığın evrensel kardeşliğine yöneltebilir ve tüm insanlığın hayrına işler yapabilirler. Büyük insanlık iddiaları Kovalar ilham verir ve bir iddiaya sağlıklarını ve hayatlarını riske atma pahasına kendilerini aday bilirler.

Kova BurclarıTenha ve sakindirler

Her iki tip kovanın da bazen dünyadan çekilmeye ve tamamen yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. Meditasyon fırsatlarını kaçırmazlar. Dindar Kovalar tenhalığa çekilirler. İş hayatlarında da farklı bir portre çizerler. Kovalar bir şirkette çalışırken bile bağımsız davranırlar, kalabalığı izlemeyi reddederler. Kimsenin onlara karışmasını istemezler. İyi niyetli yardım tekliflerini ise kendi istedikleri gibi yönlendirirler. Tiyatro, müzik, sanat konusunda mükemmel zevkleri vardır.

Kova Burcları Yalnız insan, sadık aşıktırlar

Tüm bu derin, manyetik, öncü ve açık kimliğine ve insanlığa yardım arzusuna karşı; dışa dönük Kovalar bile kolayca arkadaş elde etmezler. İnsanlar onlarla özellikle yakınlık kurmaya çalışmazsa, dostluk için çaba göstermez ve deyim yerindeyse tenezzül etmez, kendilerini kolay teslim etmezler. İnsan doğasına ilişkin yargıları biraz soğuktur. Fakat bir kez bir insanın, eşlik etmeye, sevmeye değer olduğuna karar verirlerse, neredeyse hipnotik, karşı konulmaz bir bağ kurarlar. Iyi arkadaşlar ve aşıklar olurlar. Sevdiklerine sadık kalır, arkadaşları, sevdikleri için çok şey feda ederler. Bununla birlikte, yüksek idealleri nedeniyle insanlardan verebilir bileceklerinden fazlasını isterler. Bu nedenle bazen hayal kırıklığına uğrarlar. Aldatıldıklarını anladıklarında öfkeleri korkunçtur. Hayal kırıklığına uğradıldıqları zaman, bağışlamazlar.

Kova Burcundakiler Astronot ve doğal tarihçi

Kovalar en yüksek performanslarını grup projelerinde gösterirler. Grup içinde de genellikle lider, projeyi yönlendiren olarak yer alırlar. Doğayla birlik duygularının güçlü olması ve bilgi, gerçek açlığı Dolçaları mükemmel bir bilim adamı yapar. Özellikle de astronomi ve doğa tarihi konusunda çok başarılı olabilirler. Fotoqrafiyaya, elektronikaya yetenekleri vardır. Uçak, elektrik ve radyo sektöründe dolçaların ilgilendiği ve başarılı olacakları alanlardır. Edebiyatı severler, özellikle şiirde başarılıdırlar. İyi bir televizyon spikeri, öğretmen olabilirler. Bazı dolçaların komedi yeteneği de vardır ve özellikle mimikleri çok gelişmiştir. Bu nedenle komedi oyunculuğu da dolçaların seçeceği meslekler arasındadır. Müzikbilim da bir başka Kova uğraştır. Ruhsal yetenekleri olan Kovalar özellikle zihinsel hastalıkları olanları tedavide son derece başarılı olabilirler.

İnsanlık nefreti

Elbette her burcun olduğu gibi kovalarında bazı olumsuz özellikleri vardır. Kendini gösterme, ters bir bencillik, aşırı uzaklık, tenhalığa çekilme eğilimi, görüşlerinde aşırı dogmatik olmak bunlardan bazılarıdır. Kovalar yaptıkları her şey için bir tehdit olabilecekleri gibi, insanlık için büyük bir deha kaynağı da olabilirler. Kendilerini adanmış şeylere hep karşı çıkılması, dolçaların en çekici özelliklerinden biri olan zihin açıklığını felç edebilir. Sözlerini yerine getirmeyen, sırlarla dolu ve kurnazlığa başvuran biri olabilirler. Sakin görüntülerinin altında bulundurdukları öfkeleri ve kırgınlıkları sertliğe dönüşebilir. Daha da kötüsü derin, tehditkar səssizlikləri aşırı bir kızgınlık şeklinde aniden patlayabilir. Bu bütün insanlıktan nefret şeklini de alabilir.

Bir Cevap Yazın