Mutlu olmak için tasarruf edin

Tasarruf

Tasarruf
Tasarruf

Bu soruyla her birimiz karşılaşıyoruz. Hatta bazen bu konuda aileden bağlı olarak değişir. Bazı ailelerde pazarlık işini kadın, bazı ailelerde ise erkek üstlenir. Tabii ki, bu konuda kişinin veya kadının günlük işi de az rol oynamıyor.Eğer kişi sabahleyin evden çıkıp gece yarısı eve geliyorsa, tabii ki, burada “esas iş” evdekilerin üzerine düşüyor. Zaten, şimdi her avluda, her girişte bir market veya bakkal var.

Eğer evde şeker bitti siz gec farkettiniz veya yağın ne zaman bittiğinden haberiniz olmadı, en doğru seçim bu ürünleri yakınınızdaki bakkaldan almaktır.Ancak en iyisi  “toptan pazarlık” yöntemi ile alış veriş yapmaktır.Böyle yaparsanız, aile bütçenize de hayli tasarruf etmiş olursunuz. Emin olabilirsiniz ki, her şey size öncekinden en az iki kez ucuz mael olacak. Bunun için her şeyden önce aylık yemek bütçenizi belli etmelisiniz. Örneğin, hesablarınıza göre, ailenin ay boyunca gıda bütçesine ancak 500 lira ayırabilirsiniz. Emin olun ki, eğer her şeyi doğru bölüşdüre bilseniz, şimdiki şartlarla dört kişilik bir aileyi bu tutarla normal gecinir. Eğer günde iki kez et  yiyorsaniz, elbette ki, bu miktar yeterli olmayacaktır ve genellikle, onu da kabul edelim ki, her gün et, börek yemek o kadar da yararlı değildir.

Tasarruf etmek istiyorsak, öncelikle her şeyi belirlemeli. Yani, bilmeliyiz ki, ay boyunca ekmeğe, çaya, şekere, ete, yağa, meyve t ve hem de diğer gıda türlerine ne kadar para gidiyor. Ailenin dört üyesi ve gün içinde maksimum üç ekmek yiyorsunuz. Günlük ekmek parasını bir kenarıya ayırmak gerekiyor Hanım ailenin haftalık rasionunu belirler, en çok para, şüphesiz ki, ete gidiyor,  Sonra da patates, soğan, pirinç, karabaşak, makarna, yağ, peynir, şeker, çay, tuz, domates, salatalık, yeşillik, meyve-sebze, baharat bir deyişle mutfakta kullanılacak ne varsa …
Et meselesini arada tavukla veya balıkla değiştirmek de önerilir. Sonra da neyi piyasadan, neyi marketten alacağınızı çeşitleyorsunuz. Çoğu erzakları toptan yerlerinden, kendisi de haftalık alıyorsunuz. Tabii ki, piyasadan da aynı …
Emin olun ki, böyle yaparsanız, hem sofranız zengin ve bereketli olur, hem de tasarrufun nasıl büyük servet olduğunu gözünüzle görürsünüz.

Unutmayın, zengin olmak çok şeye sahip olmak değil, elindeki az şeyden çok şey elde edebilmektir.Tasarruf, hem de ailede büyüyen çocuklar için eşsiz terbiyedir. Dediklerimize kulak verin, faydasını göreceksiniz ..

Bir Cevap Yazın