Eş Seçimi nasıl olmalı

Eş Seçimi nasıl olmalı

eş seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir
eş seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir

Ailenin başarısında en etkili adım eş seçimine yeterince özen gösterilmesi ve araştırma yapılmasıdır. Tecrübe gösterir ki, ailede yaşanan birçok ayrılıkların sebebi bu aşamadaki bilgisizlik ve gaflettir. Bazıları yeterince araştırma yapmadan aile hayatı kuruyor. Böyleleri uygun alanda sahten karlıklarının acı sonuçlarını düşünmeden eş seçiyorlar.

Kısa bir süre sonra anlıyorlar ki, onlar arasında düşünce ve ahlak açısından ciddi çelişki ortaya cıkıyor. Bazıları ise eş seçiminde yanlış kriterleri esas alıyor ve sonuçta üzüntü ve pişmanlıklar peşini bırakmıyor.
Ailenin başarısı her şeyden önce eşinin ahlaklı seçilmesi ve bu seçimde doğru kriterlerden kullanarak uygun olmasına  bağlıdır.Hele ki, aile hayatı kurmamış ve aile tecrübesi olmayan bir kimse bu seçimin ne kadar önemli olduğunu idrak edemiyor. Aile kurduktan sonra ise insan bu seçimin ne kadar önemli olduğunu anlıyor.
Evlenmek isteyen kişi her şeyden önce aile hayatı kurmakta amacın ne olduğunu ve aile hayatından ne istediğini belirler.Amaç aile kurmak ve daha çok manevi lezzet duymakdır. 
Eşi seçimi de bu görüşte bağlıdır. Eğer sadece maddi ve zahiri meseleleri kriter alırsak ve bu temelde seçim yaparsak aileden vefa, samimiyet, fedakarlık ve sevgi intizarinda olmamalıyız.
Belli ki, uygun değerlere sahip olmayan ailenin olmasındansa olmaması daha iyidir. Ciddi sorunlara karşılaşmış ve kısa bir zamanda dağılan ailelerin çoğunluğu aynı bu türe aittir. Yani bu ailelerin değeri gerçek değerler üzerinde tanımlanmalı.

toplumun yaşamış oldugu deneyimlerden anlaşılmaktadır ki, bazı gençler aile yaşamı kurmayı ticaretle ticarettle karıştırıyorlar. Evlenmek amacı servet edinmek olanlar da var. Bazıları da karşı tarafın sadece zahiri güzelliğini esas alır, düşünce ve kimliği ile ilgilenmiyorlar. Eş seçiminde karşı tarafın sosyal konumunu, mesleğini esas götürenler de var. Bu arada tabii ki, zorunlu faktörler gözden kaçırılıyor. Tüm bu durumlarda müşterek hayatın devamı soruna dönüşüyor. Ailelere ve aile kurmak fikrinde olan gençlere böyle bir önemli noktayı hatırlamak lazım gelir ki, eş seçiminde gözüyumulu adım atmakla kendi geleceklerini boşa çıkarmasınlar. Çünkü bu yanlış adımın ardından bir ömür pişmanlık gelir.

Evlilik Ve Eş seçimi yaparken nelere Dikkat etmek gerekir

Bir Cevap Yazın