Seni seviyorum demeden önce kendinize sorun

“Seni seviyorum” demeden önce kendinize sorun

İnsan aile kurmazdan önce kendisine bir takım sorular vermeli ve onlara lojistik cevaplar bulmalıdır.

Kendinizden sevginin ne olduğunu soruşmusunuzmu? Sevgi neden oluşur? Onun öncesi olduğu gibi sonu da var mı? Eğer vermisinizse, tüm bunlara hangi cevapları bulmuşsunuz? İslam’a göre, sevgi eşini Allah’a hatır sevmek, Allah’a hatır saygısını beklemek, yersiz qısqanmamaq, itibarını korumak, imanını güçlendirmek, taviz, dedikoduya yol vermemek, kapsamlı sağlamak ve içerideki “ben” i “biz” le bedel etmektir. Böyle bir sevginin öncesi olsa da sonu hayatın sonu ile sona erer.
(Hadis)“Seni seviyorum” demezden önce kendinize sorun.

"Seni seviyorum" demeden önce kendinize sorun
“Seni seviyorum” demeden önce kendinize sorun

Hangi güzel özelliklerine göre seviyorum? Zengin olduğu için mi? Valideyinlerinin tanınmış şahsiyet oldukları için mi?Kendisinin toplumdaki konumu mi? Niçin …?
İslam’a göre eşinin tek avantajı onun din ve imanıdır. Şan, şöhret, zenginlik bazı durumlarda xoşbətliyə neden olsa da asla bədbəxtçiliyin önünü alamıyor. Hatice’yi (Peygamber’in (sav) eşi) Hatice eden onun tükenmek bilmeyen serveti değil, güçlü imanı ile Hz Muhammed’i (sav) Allah’a hatır sevmesi oldu.

Belki de bunları okuyup sizde böyle bir soru oluşacak. Filan mümin yıllardır namazı kılıyor, ama eşini neredeyse qarğalara da qısqansın. İşte burda hatanız var. Geldiğiniz kanaat doğru değildir. Çünkü Kur’an bizim için en güzel örnek herhangi mümini değil, insanların en şereflisi Hz Muhammed’i (sav) ve onun masum Ehl-i beytini karar vermiştir. Bir anlık Hz Ali’nin (as) ve Hz Fatıma’nın (as) aile hayatını vərəqləsəniz her şeyi anlarsınız.

Bir yerde yaşamaya karar geldikten sonra kendinize sorun.

 • Kendi isteğimle aile kuruyorum yoksa valideyinlərimin?
 • Genelde aile hayatına hazır mıyım?
 • Birbirimizi olduğumuz gibi kabul muyuz?
 • Onun hoşuna gitmeyen xasiyyətlərimi değiştirebilir miyim?
 • Onun xasiyyetlerine dayanabilir miyim?
 • Nerede ve nasıl yaşayacağız?

Dinimiz hiç nede şiddete yol vermediği gibi aile kurmakta da tarafların rızasını şart bilir. Kızlar baba veya dedelerinin razılılıqlarını almalı ve onların izni olmadan ere getməməlidirlər. Elbette bunun da bazı şartları var. Oğlanlar da ebeveynleri ile istişare ve onların rızalarını almalıdırlar. Tüm bunlar ahlaki açıdan büyük önem arz etmektedir. Ebeveynlerin de teklifine saygılı olmalı, ama ister olumsuz olsun isterse de olumlu çabuk karara varmak gerekmiyor.
Hazırlık denildiğinde hem fiziksel, hem de ideolojik hazırlık kastediyoruz. Cinsel olgunluğa ulaşıp sadece şehevi istekleri gidermek için aile kurmak müslümana yakışmayan özelliktir. Kısacası cinsel olgunlukla birlikte ideolojik yetkinlik de şarttır. Aile hayatının bambaşka ve benzersiz zorluklarını idrak etmeli, sadece bundan sonra karar vermek gerekir. Yoksa sonraki pişmanlık fayda vermez.

Birbirinizi olduğunuz gibi kabul etmek için öncelikle kendinizi olduğunuz gibi gösteri yaptırmalısınız. Evlilikten önce bir xasiyyete ve sonradan başka bir xasiyyete ustalaşmak ikiyüzlülüğün ve riyanın delillerindendir.

Eşinizin hoşuna gitmediği xasiyyətlərinizə dikkat edin, eğer onun yorumları mantıklı olursa, zor da olsa değiştirin. Bununla hiçbir şey kaybetmez aksine, onun güvenini kazanmış olursunuz.

Huylar farklı olabilir, ama bakıyor nede ve nasıl? Örneğin, eşiniz marçıldadaraq yemek yiyorsa ve bu sizin için dözülməzdirsə çalışın bunu ona ılımlı tarzda çatdırasınız .O ki kaldı nerede ve nasıl yaşamağınıza bu da oldukça önemli bir konudur. Evlilikten önce eliniz ağzınıza ulaşmalıdır ki, aile kurduktan sonra da başkasının da karnını doydura bilesiniz. Aza tatmin olmak ve tasarruf etmek imanın delillerindendir.

Evlilik konusunda herhangi bir karara gelince kendinize böyle bir sorun. Benim isteğim Allah’ın istek ve rızası ile örtüşüyor mu?Aile qurmazdan önce kendinize sorun.

 • Ben onu seviyormuyum? Sevinçli ve kederli günlerinde ona hemdem ola miyim?
 • Doğum günlerimde bana hediye almadıqda ona olan sevgim azalmayacaqmı?
 • Biz birbirimizi mutlu edebilir miyiz ?
 • Birbirimizin ebeveynleri ile yola gidebilir miyiz?
 • Onun teminatına tatmin olacağammı?

Sevginiz Allah’a xatirdirsə demek sevginiz gerçek sevgidir. Böyle olunca iyi ve kötü günlerinde onunla olmayı kendisine borç bilecek ve bundan asla rahatsız olmayacaksınız. Mutluluğu sağlayan ise karşılıklı anlayış, indirim. Kendi babaya nasıl kaygı gösteriyorsanız, eşinizin da babasına karşı aynı özen gösterin ve Allah’a hatır onların rızasını kazanmaya çalışın. Təminatınız tatminkar değilse hiçbir sonuç vermeyecek dedikodular yerine Hz Fatıma’nın basit yaşam tarzını gözünüz önüne getirin. Bir anlık onun cehizinin 23 eşyadan ibaret olduğunu hatırlayın.

Ailenin bir o kadar da basit yapı olmadığı artık belli oldu. Basit olmamakla birlikte hem de mesuliyyetlidir. Sosyal istikrarın sağlanması olmasına neden olduğu için Kur’an Müslümanlara bu işte maddi durumu iyi olmayanları evlendirmeyi itilir (ayet).Peygamber (sas) bu konuda buyuruyor. (Evlenmek benim Sünnetimden)

Çocuk dunyaya getirmezden önce kendinize sorun.

 • Dünyaya gətirəcəq övladımızı tutmak ve onu layıkıyla terbiye etmek iqtidarındayıqmı?
 • Hayatımızın kökünden değişeceğine hazırıqmı?
 • Çocuğu tutmakta eşime yardımcı miyim?
 • Çocuğumuzun kız ya da erkek olması samimiyet ve sevgimizin zayıflamasına neden olmayacak mı?

Ne yazık ki, birçok durumda taraflar bu konuda düşünmüyor ve ilkin planlaşma olmadan evlat dünyaya getirir ve onun terbiyesine veya yeterli zaman ayırabilir bilmiyor, ya da genel olarak buna maddi, fiziksel ve psikolojik açıdan hazır olmuyorlar.Bu da birçok durumda ailelerin dağılmasına ve masum bebeklerin çocukların evine atılmasına neden olur. Dinimizin bu konuda özel talimatları var. Çocuk sahibi olmaya hazır olan ebeveynler cinsel yakınlıktan hala çok önce kabul ettikleri gıda ürünlerine özel dikkat etmeli, stres ve sinirden uzak olmalıdırlar. Cinsel yakınlıkta olmadan birkaç gün önce oruç tutmaları, birkaç dakika önce ise Kur’an ve özel dualar okumaları tavsiye olunur. Çocuk kadın tarafından dünyaya gelse de erkek de ona hizmet etmekte ve eşine yardım etmekte, hatta annenin sütü yoksa çocuklar için süt annesi tutmakta görevlidir. Neyi ekersen, onu da biçersen ilkesini kabul edip “kadına niçin kız doğdun?” denemez. ” Kürtaj “a gelince dinimizde buna sadece bir durumda izin verilir. O da çocuğun annenin canını ölüm tehlikesi ile karşı karşıya koyduğu durumdur. Bundan olmayan halde kürtaj haram ve büyük günahlardan sayılır.

Ayrılmadan önce kendinize şöyle bir sorun.

 • Gerçekten müşterek aile hayatımızı bir türlü korumayı bilemeyiz?
 • Ayrılmak bekleyen buna ne kadar çaba gösteriyorum?
 • Hataların giderilmesine imkan yaradırıqmı?
 • Boşanmağımızın sebebi nedir? Maddi təminatsızlıq? Cinsel zayıflık? Ihanet? Bulaşıcı hastalık? Dinsizlik, kıskançlık yoksa ne?
 • Boşanmaqla karşıya gelen sıkıntıyı kaldırabilirler miyiz?
 • Ya çocuk? Tek başına onu nasıl terbiye edeceğim? Onu sağlıklı, ameli salih ve imanla terbiye edip büyütüp boya başa ulaştırabilecek miyim?

Oluşan sıkıntının mahiyetine dikkat edin ve sıkıntının çözümünde her şeye kadir olduğunuzu kendinize telkin edip Allah’tan yardım dileyin. O sizi tek koymaz. Taraf müqabilinizin hatalarını aramaz önce kendinizin bıraktığınız hatalara da dikkat edin.Sonra kendi özlüyünüzdə boşanmanıza neden olan faktörü tartışın. Maddi təminatsızlıq zor olsa da dözülesi, buna göre aileyi dağıtmaya değmez. Allah’a tevekkül edin ve Peygamber’in (sas), masum imamların ve sahabelerin sizin durunuzdun kat kat düşük olduğunu dikkate alıp onlardan ibret alın. Boşanmaya neden olan cinsel yetersizlik veya bulaşıcı xəstəlikdirsə, yaşadığımız zamanda bunun da çözümü bulundu. Çabuk karar verip yuvanızı uçurmayın. Böyle bir kararı sadece tıbbın aciz kaldığı yerde verin. Yok eğer buna sebep olacak ihanet, dinsizlik veya qısqanclıqdırsa, yine de öncelikle kendinize bir bakın.Eşinizin sizi kıskanmasına neden olan tatsız hareket veya konuşma tarzınız olabilir. Yok eğer yersiz qısqanırsa bu da boşanmaya neden olmamalıdır. Ona olan sədaqətinizlə bunu ona kanıtlayın. Eninde sonunda bir gün anlayacak. Size ihanet ediyorsa bunun nedenlerini araştırın. Onu nede ikna bilmediğinizi tartmak edin. Başkasının olmasını istemiyorsanız kendiniz ona sahip çıkın.Dinsizlik çok ciddi bir konudur. Eşinizi zaman aşırı camilere götürün, dini sohbetlere sevk edin, dini bilgisi olan dostlarınızdan bu işte yardım ve tavsiye isteyin, onlarla ailevi dostluk edin, namaz kılıp onu da namaz kılmaya teşvik edin. Gösterilen çabalar hiçbir sonuç vermeyince onu ahiret azabı ile tehdit. Bu da bir sonuç vermeyince eğer eşiniz İslam’dan çıkıp kâfir olmuşsa boşanın, eğer İslam dininde kalıp dini ayinleri yerine getiremiyorsa bu durumda yine de ona fırsat verin.

Unutmayın aile denen kurum kutsal bir kurumdur. Allah’ın arşı birkaç halde saatinden gelir biri de ailelerin dağıldı zamandır … Allah’ın arşını saatinden getirmeyin.

Bir Cevap Yazın