Kadınlar ne ister?

Kadınlar ne ister?

Kadınlar ne ister sorusu dayim biz erkeklerin dikkat merkezindedir. Kadınlar çeşitli özelliklere sahip olduğundan onların ortak yönleri anlamak biraz zordur.

İster eski atasözleri gerekse akademisyenler bu ve bu gibi soruları incelemeye ve onlara cevap bulmaya daima can atmışlar. Kadın kendi başına ne gül qönçesidir, ne de diken. Koklamasını bilirsen gül, tutmasını bilmezsen diken olur.” Evliliklərimizdə ya da yoldaşlıqlarımızda çiftlerin yaşadıkları çatışmaların temelinde veya iletişim sorunu ya da erkeğin veya kadının bencilce davranıp karşı cinsel tanımaması yatmaktadır. Gerek ki, karşında duran insanı yaxsı dinlemeli ve daha sonra qiymətləndirməlisən.

Edinburgh Üniversitesi Psikoloji bölümü tarafından dünyanın dört bir yanındaki 6500 kadın ile yapılan araştırmada kadınların erkeklerden ne beklediği soruldu. Araştırmanın liderliğini üstlenen Profesör Wiseman aslında kadınların erkeklerden beklediği şeylerin para ile ölçülmədiyini çoğunun para ile ilgisi bile olmadığını söylüyor. Ona göre kadınların en çok istediği şey, erkeğin onları şaşırtması diyor. Wiseman’a göre erkeklerin yapması gereken 10 şey bunlar:

1- Sevgilinizin gözünü kapatın ve ona bir sürpriz gösterin.

2- Ona söylemeden bir haftasonu şehir dışında plan yapın.

3- Ona şarkı ya da şiir yazın.

4- Ona hayatınızda karşısına çıkan en güzel ve mükemmel kadın olduğunu söyleyin.

5- İşten yorgun argın geldiğinde ona sıcak bir banyo hazırlayın.

6- Evin bazı yerlerine onun görebileceği şekilde aşk mesajları yazın.

7- Bir haftasonu yatağına kahvaltı götürün.

8- Hava soğuk olduğunda ceketinizi verin.

9- Ofisine çiçek gönderin.

10- Sevdiği şarkılardan bir CD hazırlayın.

İyi, bunlar yapılacak şeylerdir bile aslında talep edilen şey nedir? Kadınlar aslında sevilmek değil, sevmek istiyorlar? Ya da küçük hesaplar peşinde koşmadan seve bilmək.Əslində kadınlar çok şey istemiyorlar. Birtane eşleri olsun ama yeri geldiğinde hediyeler verip ev işlerinde yardım etmeli, çocuğa bakmalı, haftada bir dışarı çıkarmalı, sürekli iltifatlar etmeli, arada maço olmalı. Kadınlar hep en güzel olmak isterler, erkekler için değil tabii ki, bu sadece çevredeki kadınlardan daha güzel olma yarışıdır. Kadınlar renk ister hem hayatlarında hem çevrelerinde. Fazladan birkaç kilo aldıklarında bunu onlara söylerseniz hayatları kararır ve siyah giymeye başlarlar. Kadınlar dinlenme edilmek ister, saçma sapan konuşsalar, saatlerce sürse də..Heç akıl vermeden ona ne yapacağını söylemeden sadece doğrulayarak dinlenme edilmek isterler. Kadınlar erkeklerin kendisine aşık olmasını ister ve bu aşkın ölünceye kadar sürmesini. Anlayış ister ve bu anlayışın ömür boyu sürmesini. Güzellik ister ömür boyunca kalsın ister. 70 yaşında bile olsa kendisine çıtır denilmesini ister. Bazen ise kadınlar ne istediklerini bile bilmezler.

3. Dünya Savaşı çıksa bile doğum günü, evlilik yıldönümü unutulmasın ister. Günün 8 saatini yatakta 8 saatini kuaförde 8 saatini alışverişte geçirmek ister. Dünyanın en güzel kadını olduğu cümlesinin dakikada bir söylenmesini ister. Doğurduktan sonra vücudunun bozulmamasını ister. Kadın erkek eşitliğini savunmakla birlikte hesabı erkek ödesin ister. Taciz edilmemek şartıyla tahrik edilmek ister. Tüm bu istekler ve daha yüzlercesi dört dörtlük şekilde karşılanırsa acaba mutlu edilebilir bilinərmi? .Qadın Erkek ilişkilerinde mutluluk, uyum görmek. Araştırmacılar romantik aşktan evlilik aşkına geçmeyi mümkün kılan stratejiler şöyle tanımlamışlardır:

1- Dürüstlük 2- Dinleme 3- Açıklık 4- Etki edicilik 5- Çekicilik 6- Duyarlılık 7- Destek olma 8- Problemi geciktirmeden çözme

Kadın ve erkek arasında temelde bazı farklılıklar vardır. Beklentileri değerlendirirken mutlaka bunların da göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin akşam eve gelince kadın konuşmak ve dinlenme edilmek isterken erkek TV izleyerek günün yorgunluğunu atmak ister. Kişi öfkelendiği zaman yalnız kalmak isterken kadın kızdığı zaman üstüne gidilsin, danışılsın ister. Özel günleri kadın unutmazkən, kişi hatırlamaz, hatırlayanlar da ne gerek var diyerek hediye almazlar. Her ne kadar kadınlar ne ister? Desek de mutluluğun temelinde karşılıklılık esastır. John Gottmanın yaptığı araştırmalar sonucu bir ilişkiye en çok zarar veren 5 şeyi şöyle tanımlar:

1- Eleştiri 2- Nefret 3- Savunmacılık 4- Ağırdan alma, fikir vermemek 5- kavgacılık

Evet, eğer bizler yukarıdaki hataları yapmaz, yaşam arkadaşımızdan önce kendimizin hatalarını görür ve kabul edersek, kimseyi değişmeye zorlamadan önce biz doğru insanolursak kadınlar ne ister? Sorusuna hiç gerek kalmayacak.

Bir Cevap Yazın