TV reklamlarının zayıf ve güçlü yönleri

TV reklamlarının zayıf ve güçlü yönleri

Reklam tam zamanında ve yerinde şirketlerin ve kuruluşların ürün ve hizmetler hakkında bilgilendirici mesajların piyasaya, müşterilere sunulan olunmasıdır.

Müşteri açısından reklam, piyasaya sunulan ürün ve hizmet hakkında doğru bilgilerin çeşitli araçlarla gösterilmesidir.

Üretici açısından reklam bir mal veya hizmet hakkında müşteriyi uyarmak, ürüne ve markaya bağımlılık yaratmaktır.

Reklam araçlarından biri de Televizordu.

Her bir reklam aracını analiz edip, güçlü ve zayıf yönlerini bilsek o daha sağlıklı ve yaratıcı bir fikir, mükemmel bir plana sahip oluruz.

Televizyon reklamının güçlü yanları:

TV reklamları her eve girer, evin bir sakinine çevrilir. Ortalama her evde günde 6 saat haftada 45 saat televizyon açık kalıyor.
Daha etkili ve unutulmaz etkiye sahiptir. Görüntü, ses, hareket ve renklerden kullanılması daha güçlü, daha akılda kalıcı olur.
Düzgün görüntü ve ses efektleri ile televizyon reklamları daha etkili mesajlar iletiyor.
TV reklamları her herhangi bir ürün veya hizmetin kullanım kuralını hatta reklamlarda üretim sürecini de göstermek imkanına sahiptir.
Televizyon reklamlarının zayıf yönleri:

TV reklamının Zamanı azdı. Buna göre reklamlar sık sık tekrarlanır. Bu ise izləyicini sıkabilir.
Reklamın tekrarlanması izləyicini bıktırabilir. Izleyici reklamdan uzaklaşmak için kanalı değişir. Bu zaman reklam için yapılan masraflar boşa gider.
Reklamda çok zaman mal veya hizmet hakkında anlatılanlar gerçeği yansıtmıyor.
TV reklamları diğer reklam araçlarından maliyeti daha fazladır.
Türkiye  pazarında ise reklam sektörü henüz fazla  gelişmemiştir. Kötü reklam senaryoları, reklamda hedef kitlenin yanlış belirlenmesi. Reklamda kreativliyin olmaması, Türkiye ve diğer ülkelerin reklam senaryolarının kopyalanması, benzer reklam çarklarının çekilmesi onu gösteriyor ki, reklam sektörü Türkiyede  zayıf gelişiyor. Reklam sektörünün gelişmesi için düşünen beyin, yaratıcı Marketoloq ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yazın