Cildin temizlenmesi

Cildin temizlenmesi
Buhar banyosu Cildin derinin temizlenmesi – birkaç etaplı bir süreçtir. Derin temizlenmesiyle ilgili talep ortaya çıktığında ve cildin tipinden bağımsız olarak yapılır. Kuru cilde nispeten yağlı cildin derin temizlenmesi daha sık yapılmalıdır. Cildin derin temizlenmesine eter yağları, deniz tuzları veya otlar ile hazırlanan buhar banyoları ile başlayabilirsiniz. Kuru cilt bu yöntemle ayda bir kez olmak üzere, yağlı cilt ise ayda iki kez olmak üzere temizlenebilir. Cildin boğa verilmesi deriyi çeşitli çirklenmelerden, sivilcelerden, ölmüş hücrelerden arındırır.

Cildin boğa verilmesi sırasında kan damarlarının genişlemesi sonucu yerel kan dolaşımının iyileşmesi, ter ve yağ bezlerinin faaliyetlerinin normalleşmesi, deride mübadele süreçlerinin iyileşmesi gerçekleşir. Sonuçta cilt temiz ve pürüzsüz olur, sağlıklı şekil alır. Hatırlamak gerekir ki, cildin boğa verilmesi sürecini çok dikkatli yapmak gerekir!

Cildin yüksek hassasiyeti veya məsaməliliyi Ayrıca yüzdeki damarların kronik genişlemesi sırasında derinin boğa verilmesi tavsiye edilmez.
Yaşı 30’dan fazla olan kadınlarda da cildin boğa verilmesinden sık sık kullanmayınız. Bu yaştaki kadınlarda deri kendisinin doğal elastikiyetini kaybetmeye başlar, ayrıca damarlar daha kötü daraldığı için yüz derisinin kızarması oluşabilir.

Cildin boğa verilmesinden önce, onu kozmetik sütle esaslı şekilde makyajdan temizlemek gerekir. Yağlı cildi lasyonla silebilirsiniz. Göz kapakları derisine krem ​​sürmek gerekir. Eğer cilt kuruysa, tüm yüz derisine nazik katla yağlı krem ​​sürün.
Sonra termos 2 litre kaynar suda 2 çorba kaşığı kuru papatya veya adaçayı çiçekleri (kuru deride daha çok nane (yarpız) veya ıhlamur ağacının çiçeği önerilir) demleyin ve bir kaç dakika sonra demlemeni geniş ləyənçəyə dökün. Daha sonra leyençenin üstünde eğilerek başınızı havluyla örtün ve birkaç dakika bu durumda oturun. Kuru derisi olanlarda derinin boğa verilmesi işlemi 2-3 dakika, karma tipli derisi olanlarda 5 deqiqeyedek, yağlı tip derisi olanlarda 10 deqiqeyedek devam ediyor. Bu işlem sonra cildinizi yumuşak kuru peçete ile hafifçe kurulayın.
Eğer herhangi bir nedenden dolayı cildinizin boğa verilmesi size eks gösterdi ise , bu durumda ılık kompreslerden (38-42o C) kullanabilirsiniz. Ilık kompres ilk olarak temizlenmiş cilde 4-5 dakika içinde olmak üzere uygulanır.
Cildin boğa verilmesi veya ılık kompres konulması işlem (veya duş, banyo yaptıktan) sonra derinin pilingi veya skrabla temizlenmesi işlemi yapılır.
Skrablar kullanılması önemli kabul edilir. Çünkü deri hücreleri sürekli olarak yenilenir. Eski, ölmüş hücreler hariç edilmedikleri halde yüzün yüzeyinde birikir. Yavaş yavaş deri yüzeyinde baştanbaşa ölmüş hücre pulların oluşan tabaka oluşabilir. Sonuçta cilt yeteri kadar oksijen alamıyor, gri, sağlıksız şekil alır, onun üzerindeki gözenekler kapanarak sivilcelerin, civzələrin ve diğer tahriş ocaklarının oluşmasına neden olur.
Elbette ki, biz yüzümüzü yıkadıkdan, temizlik araçları kullanıldığında ölmüş deri hücreleri pulcuklarını biraz yıkasak da, bu, cildin onlardan tam temizlenmesi için yeterli değildir.
Cildin skrablar kullanılması ile yapılan derin temizlenmesinden sonra ciltte metabolizma restore edilir, cilt daha fazla miktarda oksijen alır, daha yumuşak ve pürüzsüz olur. Dikkate almak gerekir ki, skrablar çok sık kullanın olmaz.Çünki bu zaman deri giderek kurumaya başlar, onun uyarılması ve çeşitli enfeksiyonlardan korunma kabiliyetinin zayıflaması oluşur.
Çoğu kosmetologlar düşünüyorlar ki, kuru cildi olanlar skrablar 2-3 haftada bir, yağlı cildi olanlar ise haftada bir kez olmak üzere kullanmalıdırlar. Elbette ki, her şey insanların kişisel özellikleri, yaşam tarzından, çalışma koşullarına, yılın feslinden ve diğer etkenlere bağlı olur. Yaz aylarında skrablar daha sık (kuru ciltler için haftada bir kez, yağlı ciltler için ise haftada iki kez) kullanılır. Hatırlamak gerekir ki, yağlı cilt için öngörülen skrab sadece bu tip ciltte efekt vererek, kuru ciltte ise qıcıqlanmadan neden olabilir! Hassas ve çok kuru ve nemliyini önemli ölçüde kaybetmiş cilt için üzerinde özel kayıt olan araçlar kullanmak önerilir. Skrabın esas bileşimi ufalanmış kayısı tumlarından veya dövülmüş ceviz kabuklarından oluşuyorsa, böyle skrab yağlı cilt için kullanılabildiği halde, kuru ciltlerde kullanılamaz. Kuru derü için ise bünyesinde plastik kürecikler, deniz tuzları olan skrablar uyumludur. Deri gözenekleri geniş olan yağlı cilt için, yapısının temelini kozmetik kil oluşturan skrabları seçmek tavsiye edilir. Öyle ki, bu skrabların içerdiği kil ciltteki gözenekleri daraltmak, cildin yağlılığını ve parıltısını azaltmak özelliğine sahiptir.
Sivilceleri, kuperozu (deride yıldız şekilli küçük damarlar) ve diğer cilt hastalıkları olan insanlar skrablar kullanmamalıdır – aksi takdirde ciltteki ilgili sorunlar ağırlaşmak olabilir!
Hiçbir durumda vücut için öngörülen skrablar yüzün derisinde kullanmayınız! Aksi takdirde yüz derisinin hasar uyarılması oluşabilir.
Sonradan evden dışarı çıkmamak kaydıyla, skrablar akşam saatlerinde banyo yaptıktan, cildi boğa verdikten veya cilde ılık kompres koyduktan sonra kullanmak daha doğru kabul edilir. Skrabi nem ve temiz cilde hafifçe (!!) masaj yaparak, kuru cilde 1 dakika, yağlı cilde ise 2-3 dakika içinde sürmek, daha sonra ise ılık su ile iyice yıkamak gerekir. Skrab her iki elin şehadet ve orta parmaklarının yumuşak uçları ile masaj hatları üzerinde sürülür. Hiçbir durumda skrabi göz çevresine sürmeyin! Skrab kullandıktan sonra cilde besleyici krem ​​veya maske sürmek gerekir. Skrablanmadan sonra deri bu araçları çok iyi benimsiyor.
Skrabları hem mağazalardan elde etmek, hem de ev ortamında hazırlamak mümkündür:
– Bir çay kaşığı ince tuzu 1 çay kaşığı gıda sodası ile karıştırın. Onu ıslak elinizle alarak, yüzünüzün yaş derisine surtmekle birkaç dakika boyunca masaj yapın. Sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.
– Taze salatalığın kabuğunu soyarak mini mini doğradıkdan sonra onu basarak şiresini ayırın. Sonra 1 çorba kaşığı yulaf buğday (“boyut”) ununu 1 çay kaşığı ince deniz tuzu ile karıştırın. Alınan karışımı krem ​​şekilli forma alana kadar salatalık suyu ile karıştırın. Daha sonra üzerine bir kaç damla altın gülün eter yağını ekleyin. Alınan bu skrabi 1-2 dakika içinde yüz cildinize sürün ve 10 dakika boyunca yüzünüzde saklayıp yıkayın. Bu skrab içeriği kuru ciltler için tasarlanmıştır.
– Kahve öğüten makinede ayrı ayrı olmak üzere pirinç ve kahve taneleri uyudun. Alınan pirinç ununu ve öğütülmüş kahveyi, heresinden 1 çay kaşığı olmak üzere, karıştırın. Sizin yüz cildiniz yağlı veya karma cilt tipine aitse, alınan karışımı 2 çorba kaşığı kefir veya yoqurtla durulaşdırın. Normal ve kuru derisi olanlarda ise alınan pirinç ve kahve karışımını süt veya 1 çorba kaşığı ekşi krema ile durulaşdırmak gerekir. Sonda alınmış içeriği skrab şeklinde yüz cildinize sürterek 5-7 dakika boyunca yüzünüzde tutun ve sonra yıkayın.
– Bir kaç üzüm meyvesini kahve öğüten makinede öğütülmüş üzüm çekirdekleri ile karıştırarak alınan içeriği skrab şeklinde yüzün derisine sürün ve 10 dakika yüzünüzde bıraktıktan sonra ılık su ile yıkayın. Bu skrab sadece temizleyici, ayrıca gençleştirici etki de gösterir.

  • İstenilen cilt için tuz ve şeker karışımından hazırlanmış skrablar kullanılır. Onların skrabın içindeki oranı ise cilt tipinden bağımsız olarak değişmiş olur. Bu skrab cildi cilalayaraq onu esnek (sağlam) ve sağlıklı. Tuz veya şeker tozunu kozmetik sütle, ekşi krema, kaymak, tereyağı veya bal ile karıştırabilirsiniz. Tuz-bal karışımlı skrablar hem yüz hem de vücut derisi için (banyo yaparken) daha hayırlı olarak kabul edilir. Hassas ciltler için tuz ve şeker karışımından hazırlanmış skrablar kullanılması tavsiye edilmez. Onların etkisinden ciltte tahriş oluşabilir.
  • Kahve öğüten makinede kayısı tumlarını üyütdükdən sonra onu istenilen besleyici krem ​​(cilt kuru olduğunda) veya nemlendirici krem ​​(cilt yağlı olduğunda) ile karıştırılarak, üstün skrab elde etmiş olursunuz. Onu buzdolabında saklayarak gerekli olduğu kullanılır.
  • Kahve öğüten makinede kurutulmuş limon (portakal, greyfurt, mandalina veya onların karışımından da kullanabilirsiniz) kabuğunu üyütdükdən sonra ondan 1 tutam alarak, onu elinizde hafifçe ıslatın ve yüz cildinize hafif şekilde sürün.
  • Gilemeyvelerden hazırlanmış skrablar, hassas deri dışında, istenilen cilt tiplerinde kullanılır. Küçük çekirdekleri olan (çilek, ahududu) istenilen gile meyveleri homojen madde elde edilinceye kadar ezerek hafif masaj hareketleri ile bir kaç dakika içinde cilde sürmek, daha sonra ise yüz derisini yıkama önerilir. Meyvelerin içerdiği organik asitler cildi nemlendirir, meyve suyu ise cildi vitaminlerle sağlıyor. Cildin skrabla temizlenmesinden sonra cildinizde yakma-tahriş fark ederseniz veya cildinizde oluşan kızarıklık birkaç dakikadan fazla bir süre içinde kalmış olursa, daha sonra bu malzemelerle skrab tekrar kullanmamak önerilir!

Bir Cevap Yazın