Fondoten kreminin dogru seçimi

Fondoten kreminin dogru seçimi

Kızlar, bu topikde düzgün, cilde uygun fondötenin nasıl seçilmeli olduğundan yazacağım. Bu konuda internette türk dilinde veya başka yabancı dillerde bilgi sağlayabilirsiniz doğal. Ama ben bunları ümumileşdirib kendi tecrübemi de ilave edeceğim ve size karanlık kalan cilt alt tonuna uygun tonal kremi seçmek yardım edeceğim.
Fondöten seçiminde yanılmak sıkça rastlanan hatalardan. Dikkate alındığında, az para da vermiyoruz. O yüzden gelin seçimimizi bilinçli yapalım. Fondöten kremleri (foundation cream) gibi corrector, consealer (göz çevresi kusurları için kullanılır), BB cream, CC cream gibi cilt ürünlerini alırken cildimizin sadece esmer, sarışın veya ağbeniz olmasına göre tercih yapmak doğru değil.
Aşağıdakileri dikkate almak gerekir:
1. Cildin tipi
2. Fondöten kremin tipi
3. Cildin alt tonu
4. Cildin rengi
İnsanın derisinin hangi cilt tipine ait olması genetik faktörlerden daha çok bağlıdır. Ancak çevresel durum, hormonal değişiklikler, tıbbi müdahaleler, kozmetik ürünlerden yanlış kullanımı vb. nedenlerden bağlı olarak cilt tipi değişebilir. Cilt tipleri çok farklıdır, fakat genelleştirilmiş şekilde cildin aşağıdaki tipleri ferqlendirilir: kuru, yağlı, normal ve karma cilt.

Kuru cilt – yıkayan sonra gerilen, kızaran cilt tipidir. Tez qırışır, hassastır. Böyle cilt tipiniz varsa çok su içmeye çalışın, yüzünüzü çok sıcak ya da çok soğuk su ile yıkamayın. Nemlendirici kremden kullanın ve kozmetik ürünlerinizi doğru seçin.
Yağlı cilt – Cilt parlak görünür, siyah noktalar ve gözenekler olur. Yağlı olmasına rağmen, böyle ciltleri de nemlendirmek lazımdı. Temiz tutulmalıdır. Sabunla yuyulmamalıdır. Onun yerine yağlı cilt için olan temizleyici jel kullanın. Örneğin
Normal cilt – Bakterilerin cilt tipi 🙂 Gözenekler olmuyor, cildin doğal parlaklık olur, kusurlar olmuyor veya çok az olur.
Karma cilt (combination skin) – Yüzün derisi bazı bölümlerde kuru, bazı bölümlerde ise yağlı olur. Çene ve “T bölgesi» denilen burun, alnın bir kısmı cilt yağlı olur, göz çevresi ve yanaklarda ise kuru. Bu cilt tipine bakım yapmak zor. Öyle ki, yağlı ve kuru bölgelere göre yağlı ve kuru ciltlere uygun bakım gerekir.

Cilt tiplerini ayırdık, geçelim bunları uygun fondöten seçmeye. Demek ki, tonal kremlerin sulu (water based), yağlı (oil tabanlı), pudralı (powder tabanlı), susuz (water free), yağsız (oil free) türleri olur. Bu kelimeler genellikle İngilizce olmak üzere, tonal kremlerin üzerinde yazılır. Bu yazıları mutlaka okuyun ve cildinizin tipine uygun olanı seçin. Yağlı tonal kremleri kuru cildlilər kullanmalıdır. Sulu tonal kremler kuru cilde eğilimli normal ciltler içindir. Water based tonal kremlerin adına bakınca yağlı ciltler için olduğu düşünülse de, içinde az da olsa yağ olduğu için kuru ciltler ve karma ciltler için uygundur. Pudralı tonal kremler yağlı ve yağlılığa eğilimli cilt tiplerine uygundur. Pudralı, toz ürünler cildi kurutur. Açıktır ki, böyle tonal kremleri kuru cilde kullanın cildi daha da kurutur. Yağsız tonal kremlerden adından da anlaşılacağı gibi yağlı ve Sivilceli cildi olanlar kullanmalıdır. Eğer yağlı veya karma cildiniz varsa gidip oil tabanlı tonal kremler almayın ki, Keyk Feys (cake face) içindir. Susuz tonal kremler ise kalıcılığı fazla olan tonal kremler ve sık kullanımı doğru değildir. Tonal kremlerin aşağıdaki tipleri var:

1) Sıvı tipi tonal kremler (Liquid foundation) – Adından da anlaşılacağı gibi su gibi akışkan kremler. En yaygın tiptir neredeyse. Kullanımı çok rahattır, genellikle cam kaplarda olur. Böyle tonal kremlerden hemen hemen tüm cilt tiplerine uygun olanını bulursunuz. Fırça ile, süngerle veya elle kullanılabilir. Fırça ve süngərdən istfadə ediyorsanız onları sık sık temizleyip yıkamayı unutmayın. Aksi takdirde süngərdə toplanmış mikroplar cildinize geçip hoş olmayan sonuçlar yaratabilir. Örtücülüğü orta düzeyde olur genellikle.
2) Krem tipi tonal kremler (Cream foundation) – Kuru ve normal ciltler için uygundur. Çünkü içinde yağ ve nemlendirici maddeler fazladır. Diğer tonal kremlere oranla daha katıdır. Leke ve kusurları kapatma özelliği fazladır. Özellikle kış aylarında ve akşam makyajında ​​kullanmak önerilir.
3) Stick tonal kremler – İçeriğinde yağ ve renk pigmentleri olur. Bunların da kompozisyon krem gibi oluyor. Böyle tonal kremleri çok lekeli cildlerde kullanın lazımdır.Terkibindeki renk pigmetnleri cildi aynı renkte saklamağakömək edecektir. Kırışıklıkları olan ve yaşlı deride ise stick foundation kırışıklıkları daha da kabarık göstərəcəkdir.Ona göre bile cildiniz varsa üzerinden pudra da vurun. Yağlıya eğilimli normal ciltler için uygundur.
4) Krempudra (Powder or compact foundation) – Adından da anlaşılacağı gibi hem pudra hem fondöten. Makyaja çok zaman harcamak istemeyenler Web iyisidir. Kolay olması, ikisi birinde terkibi ile çekici olsa da, bence daha çok yağlı ciltlere uygundur. Çünkü içinde yağ azdır. Eğer karaya meyllinormal cildiniz varsa veya kuru cildiniz varsa cildi kurutur ve yüzdeki kırışıklıkları gösterebilir. Böyle tonal kremlerin toz halındavə sıkıştırılmış formda (resimdeki gibi) olanları olur. Toz halinde olanlar fırça ile, sıkıştırılmış olanlar süngərləistifadə edilmelidir. Süngeri eğer azıcık ıslatıp kullanırsanız daha hafif bir tabaka elde edebilirsiniz.
5) Köpük tonal kremler (Mousse foundation) – Sıvı tonal kremler gibidir sadece köpüklü formda. Yattıktan birkaç dakika sonra yüzde oturur ve pudramsı görünüm verir. Çok hafif bir tabaka halinde olduğundan kırışıklıkları bildirmiyor ve cildin rengini eyniləşdirərək, bötüv hale getirir. Yaşlı ve kuru ciltler için iyi bir seçimdir.
Bir de renkli nemlendirici (tinted moisturizer) denen bir şey var. Bunlar ne fondöten ne de bb veya cc krem. Tonal kremler kadar kapatıcı, leke kapatıcı özelliği yoktur. Daha çok sıcak havalarda, kalbimiz çok makyajdan kullanın istemeyende iyi bir seçim olabilir. Cildi nemlendirir ve biraz da renk katıyor. Ton seçenekleri geniştir.
Geldik cildin alt tonu meselesine. Evet cildin gözümüze görünen renginden başka alt tonu da olur. Bu konuda çok kişi bilmiyor veya eşitse de ciddi yanaşmıyor. Ama haksız yere. Geyindiyimiz elbiseden, ziynet eşyasında tutmuş kozmetik ürünlere kadar cilt alt tonumuzdan bağlı olarak bize yakışan ve yaraşmayanı olabiliyor. Örneğin, iki esmer kızdan birine sarı renk yaraşmasına rağmen, diğerine yakışmaz. Veya bazen duyarız bu elbise senin rengine düşüyor. Bunların sebebi cildimizin alt tonundadı, arkadaşlar.
Cilt alt tonu üç türlü olur:
Soğuk (cool veya rosy) – Mavi, kırmızı, pembe, mor renkler yakışıyor böyle adamalara.
Sıcak (warm veya yellow) – Kahverengi, sarı, altın, turuncu, koral, bej, zeytin yeşili renklerin adamları.
Nötr (neutral) – İki tonun karışımıdır. Her renk yakışıyor onlara.
Cildinizin alt tonunu tespit etmek için pek çok yöntem var. Şimdi bunu veya bunu okuyarak öncelikle alt tonunuzu bulabilirsiniz.
Warm alt tonuna sahipseniz bej, bronz, buğdayı, karamel, bal renklerine yakın tonal kremler seçin. Üzerinde “rosy» yazılan tonal kremi almayın, «creamy» yazılana bakın. Cool alt tonuna sahipseniz «rosy» yazılan tonal kremler sizin içindir. Çünkü böyle tonal kremlerde pembe baz rengi olarak kullanılır. Neutral alt tondasınızsa her iki tonal kremden cildinize en uygun tonu seçmek ya da tonal kremi karıştırıp kendi kreminizi oluşturabilirsiniz.
Fondötenin hangi cilt alt tonuna ait olması onların üzerinde gösterilmiyor çoğu zaman. Gösterilse de bu her markada farklı ve karışık ollur. Örneğin, “MAC” ın ten ürünlerinde bu kodlar “W” (warm), «C» (cool) «N» (neutral), NW (neutral warm), «NC” (neutral cool) olarak gösterilir. «Loreal» -da ise «R» soğuk, yani cool, “D” sıcak, yani warm alt tonunu belirtir. Dolayısıyla, alt tonumuza uygun tonal kremi kendimiz seçmeli oluyoruz.
Böyle bir seçim yapmanızı kolaylaştıracak ipuçlarını da verim:
Fondöten ve diğer ten ürünleri almak için kozmetik dükkanına giderken yüzünüzde fondöten veya diğer renklendirici kremlerin, kirşanın olmamasına ve cildin temiz ve nemlendirilmiş olmasına fikir verin.- Tonal kremi yukarıda yazılanlara göre seçtiniz tutalım ki, uygun tonu yakalamak için elinize, bileğinize, alnınıza yok, yüzle boynun birleştiği yere, çene kemiğinin üstünden boğaza doğru vurup kontrol edin.
Bu zaman mağazanın ışıkları yanıltıcı olabilir. En doğru etkiyi gün ışığında bilinir. Ona göre tonal kremi vurup mağazadan çıkın ve gün ışığından bakın, eğer cildinize yapay kalmıyorsa, cake face olmamisinizsa, tonu uygun gelirse ve yüz derisinden seçilmirsə, leke varsa lekeyi bağlayırsa doğru yoldasınız demek 🙂
Eğer bundan sonra da emin olmamisinizsa test gibi çektiğiniz aynı tonla gidin gün boyunca başka işlerinizin peşinden. Gün içinde karar verin bəyəndiyinizə. Böyle olunca fondötenin yapısı (yağlı olması, yüzde kuruyup kurumaması, kırışıklıkları belirtti belli etmemesi) de açıkça bilinecektir.
Mağazadakı işçiler çoğu zaman işi aceleye getirir ve düz yardım etmiyorlar. Tamamına ait değil ama çoğu böyledir. Özellikle de indirim zamanlarında adam çok olur ve tüm alıcılara gerekli zaman ayrılmıyor.
Fondöten almaya gittiğinde beyaz gömlek ya da elbise giyinirseniz iyi olur. Böyle olursa kenar renkler düzgün tonu seçməyinizə engel olmaz.

«MAC» ürünlerinde cool warm məsələsibir az karışık, tersinedir şöyle diyelim 🙂 Yukarıda da belirtildiği gibi, “W” (warm), «C» (cool) «N» (neutral), NW (neutral warm), «NC» (neutral cool) cildin alt tonunu bildiren kodlardır MAC-da. Ancak burada mesele ondadır ki, C sıcak alt tona sahip olanlar için, W ise soğuk alt tonlular içindir. Daha çok rastlanır «NW» ve «NC» kodlarına. Bunlardan birincisi soğuğa eğilimli nötr tonlar, ikincisi ise sıcağa eğilimli nötr tonlar kabul edilir. Hatta söylenene göre, buradaki N harfi “not” kelimesinin baş harfidir ve uygun olarak “not warm” ve “not cool” demektir. Bu yüzden bize ters geliyor.

MAC kodlarını genelleştirilmiş çizimse gösterirsek:

C – «Cool” (Soğuk) – Sarı / Zeytuni alt tonu içindir.
NC – “Neutral Cool” (Nötr soğuk) – kısmen sıcak alt tonu içindir.
NW – “Neutral Warm” (Nötr sıcak) – Kısmen soğuk, pembe alt tonu içindir.
N – “Neutral” (Nötr) – Nötr alt tonu içindir.
W – “Sıcak” (Sıcak) – Soğuk, pembe alt tonu içindir.

NOT: Tonal kremi kullanmadan önce cildinizi yine cilt tipinize uygun aldığınız nemlendirici kremle nemlendirmelisiniz. Ayrıca, tonal kremler gibi nemlendirici ve diğer kremler alırken özellikle yaz aylarında SPF etkenin olmasına dikkat edin. SPF (sun protective factor) güneşten koruma faktörüdür. Eğer çok resim çəkdirəcəyiniz bir yere gedirsinizse, kremdə SPF-in çok olmamasına dikkat edin. Çünkü SPF ışığı yansıtma özelliğine sahiptir ve yüzünüz şekilde çok beyaz, flash düşmüş gibi çıkabilir.

Bir Cevap Yazın