Gebelikte cilt bakımı

Gebelikte cilt bakımı
Hamilelik döneminde anne adayların vücutlarında birçok değişiklikler ortaya çıkar. Hamile kadınları rahatsız eden bu değişikliklerin etkisini azaltmak için vücut bakımları yapmak kaçınılmazdır.
Hamilelik dönemi kadının vücudunda birçok değişikliği hızlı şekilde yaşayacağı bir dönemdir. Bu değişiklikler sadece hamile kadınların ağırlık artması ve bedenin şekil değişmesi ile sınırlı değildir. Çeşitli hormonal değişiklikler vücudunun her yerine etki gösterir. Deride, saçlarda, tırnaklarda, diş ve diş etlerinde de birçok değişiklikler meydana gelir.
En çok değişik deride ortaya çıkar. Hamile kadınların yüz derisinde kuruluk, meme ve karın nahiyyesinde çatlakların oluşması, yüzde gebelik maskesi adı verilen lekelerin oluşması, deri renginin koyulaşması, sivilcelerin artması gibi rahatsızlıklar yaşanabilir.
Hamile kadınlar vücudunu iyi korumak için gebelik sırasında hijyenik kurallara ve vücut bakımına dikkat etmelidir. Derisinde kuruluk yaşayan bir kadın normal sabun kullanmak yerine, cildi nemlendiren, gliserin içeren sabunlardan kullanabilir. Banyo yaparken vücut için yağlardan, banyodan çıkınca mutlaka krem ​​etmelidir. Kalça, karın bölgesinde ve memede oluşabilecek çatlaklara karşı düzenli olarak bu bölgeleri badem yağı, kakao yağı veya çatlaklar için kremler sürerek masaj yapmak gerekir.
Ciltte meydana gelen renk değişiklikleri ve lekeler çoğu kalıcı olmadığı için doğumdan sonra geçip gidiyorlar. Bu lekeleri gün içinde kozmetik malzemelerden kullanarak örtmek olur. Akşam yatmadan önce ise cildin hava alması için makyaj temizlenmelidir. Ayrıca cildin çok hassaslaşdığı bu dönemde, yaz aylarında güneşe çıkmadan önce ultraviyole ışınlara karşı yüksek koruyucu içeren kremlerden kullanımda önerilir.
Banyo yaparken nelere dikkat etmek gerekir?
Hamile hanımlara hijyenik temizliği sağlamak için sık sık duş almak tavsiye edilir. Hamamda en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise yaş döşemede kayıp yıxılmağın önlemek için belirli önlemlerin alınmasıdır. Her ihtimale karşı hamamın kapısını bağlamamağınız önerilir. Su çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır. Suyun ideal sıcaklığı 36-37 derece olarak kabul edilir.
Hamilelikte göğüse nasıl bakım yapmak gerekir?
Gebeliğin özellikle son dönemlerinde meme bezleri çalışmaya başlar ve bu dönemde döşdən kolostrum dediğimiz beyaz-sarı renkli sütün geldiği görülmektedir. Bunun anne adayın sağlığı açısından herhangi bir zararı yoktur. Meme giləsindəki ilk sütü ılık sabunlu bir bezle temizlemek gerekir. Eğer gün içinde rahatsızlık verecek kadar fazla süt geliyorsa göğüs için günlük koruyucular kullanılabilir. Gebeliğin özellikle ikinci yarısından sonra südyenleri değiştirmek gerekir. Memeyi alttan destekleyecek, çok sıkmayan, pamuklu alt kıyafetlerden kullanırsanız, kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Bir Cevap Yazın