Güzelliğin düşmanları

Güzelliğin düşmanları
Çoğumuz bilmeden cildimizi tahrip ve yaşlanmasını süratlendirerek. Kozmetik ürünler hakkında bilgimiz olmadığı için yanlış ürünlerden kullanıyoruz. Fakat bilmeliyiz ki, bazı kozmetik ürünler ne kadar pahalı olsa da, isteklerimizi karşılamıyor. En kötü kozmetik ürünlere 5 ürün içerir.

Yüz yıkamak için sabun – Ne kadar pahalı veya nemlendirici özelliği olsa da, yüzü sabunla yıkamaya son verin. Sabunun içeriğinde kimyasal yağların cildin pH balansını yükselttiği bilimsel onayını bulup. Yüksek bazlı pH sahip sabun cildin doğal yağ tabakasını çözer. Yüzün doğal yağ tabakasının azalması ise cildi kurutur.
Cildi su ile yaşayan organizma gibi düşünün. Susuz yani, nemsiz kalan cilt cansız ve kurumuş yaprak gibi solgun görünür. Sağlıklı ve parlak bir cilt için yüzünüzü karadan sabunlardan kullanmayın. Cilt tipine uygun ve içeriğinde SLS olmayan temizleme jeli veya lasyon ile cildinizi temizleyebilirsiniz.
Alkollü tonik
Bazı yüz toniklerinin alkol da olur. Alkollü Tonikler yüze temizlik fark verse de, cildimiz için uygun değildir. Tonikin içinde bulunan alkol, cildi bakteriyel enfeksiyonlara ve kurumaya bırakmayan doğal yağı yok eder. Cildin doğal yağ tabakasının bozulması ile kuruluk, aşırı yağlanma, çatlama, ya da lekelerin düşmesi gibi durumlar görülür. Alkollü Tonikler yerine içinde alkol olmayan Tonikler iyi alternatiftir. Alkolsüz Tonikler cildi korur, yatıştırır ve teravetlenmesine yardım ediyor.
SLS içeren yüz temizleyicileri
Birçok temizlemeyi ve şampuanların içeriğinde SLS (sodyum lauryl sülfat) veya SLES (Sodium laureth sulfate) var. SLS-ler ciltteki yağı çözdüğü için cildi kurutur. Yapılan araştırmalarda SLS içeren ürünlerin ciltte irritasiyaya neden olduğu gözlenmiştir. Yüz temizleyici alanda içeriğini dikkatle okuyun ve SLS olmayan temizleyici ürünler alın.
Mineral yağ veya içeriğinde yağ olan göz kremleri
Göz çevresinde yağ üreten dokuların olmamasını kurtarmak amacıyla göz kremlərinə mineral yağ, parafin veya yağ ilave edilir. Bu tür yağlara sahip olan göz kremleri düzgün çekilmezse, göz içine gelmesine yol açabilir, göz ve göz çevresinin şişmesine neden olur. Göz çevresinin şişmesi ise zamanla derinin esnekliği yitirmesine ve kırışıklıkların oluşmasına yol açabilir.
Göz çevresinin ihtiyacı olduğu nemi için jel tipi göz kremi veya mineral yağ, parafin veya içeriğinde yağ olmayan daha az yağlı ürünler alabilirsiniz.
Tarihi geçmiş ürünler
Her 4 kadından birinin çalıştırdığı komsteikanın son kullanım süresinin çoktan geçtiğini biliyor muydunuz? Aldığımız her ürünün üzerinde kullanım süresini belirten işaretler var. İstenilen ürünü alanda üstündeki kullanma tarihine dikkat edin ve üstünde yazılan kullanım süresini dikkate alarak çalıştırın. Tarihi geçmiş ürünlerde bakteri oluşabilir, deri, göz ve dudaklarda iltihapların oluşmasına yol açar.

Bir Cevap Yazın