Kına – saçların boyanması ve tedavisi için doğal ilaç

Kına – saçların boyanması ve tedavisi için doğal ilaç
Her birimizin bildiğine göre, güzellik çaba gerektirir. Güzel vücut yapısı, pürüzsüz ve temiz bir cilt, güzel saçlar vb. gibi talepleri elde etmek için uzun süreli spor ve fitness, epilyasya, çeşitli ağrılı prosedürleri, saçların boyanarak tahrip edilmesi, yakılmasına şahit oluyoruz.

Fakat bugün size çok eski zamanlardan kullanılan, her birimizin anne ve nenelerimizden duyduğumuz, en önemlisi kesinlikle zararsız ve hatta çok yararlı içeriklere sahip olan kına Hakkında bilgi verecegiz

Kına nedir?
Böylece, kına (Arapça Henna) – Arap ülkelerinde biten çalılıkların yapraklarından elde edilen kırmızı-sarı boyadır. Araplar bu boyayı artık birkaç asırlardır sadece saçların boyanması için, ayrıca tırnak, parça ve deride geçici tatuajlar için kullanırlar. Kınanın bünyesinde aşı maddeler (koruyucu madde) vardır ki, onlar, saçların yapısını geliştirir, onlara hacim ve parlaklık verir, kepeği giderir, kırılgan ve yıpranmış saçları besler. Ayrıca ispat edilmiştir ki, kına, yağ bezlerinin çalışmasını normalleştirir ve saçların dökülmesini durdurur.

Kınanın türleri
Piyasada kınanın 4 türünü görülebilir: renksiz, beyaz, renkli ve klasik.

Renksiz kına – işleme sırasında pigmenti yok olan kına yapraklarının özü. Bu tür kınanın esasen tedavi edici amaçla kullanılması önerilir. Renksiz kına, saçının rengini değiştirmek istemeyen, sadece saçlarının tedavi ve bakıma ihtiyacı olan bayanlar için ideal bir araçtır.

Şu anda satışda beyaz kına da görülebilir. Bu kına türü – saçları 5-6 renk tonu açabilecek adi boya aracıdır. Arz edelim ki, bu kınanın, iran kinasi ile ilgisi olmayıp, hiç bir tedavi edici özelliğe sahip olmamakla beraber, her bir kimyasal boya gibi saç yapısının tahrip edilmesine neden olan bir araçtır.

Kozmetik piyasada çeşitli renk çeşidine sahip – renkli kına (pembe, bordo, lacivert, mor) beyaz kına gibi zereli özelliğe sahiptir. Bu boya maddesinin içeriğinde doğal kına olmasına bakmayarak, kına miktarı boyanın içerdiği sisnteik maddelerin miktarının yanında görünmez.

Son olarak, en çok yakılan iran kinasi. Bu tür kına saçlarınıza renk verecek. Eğer saçlarınızın doğal rengi açık ise, boyandıktan sonra renk kırmızı ve hatta turuncu olabilir. Ama saçlarınızı kimyasal araçlarla sarı renge iseniz, o zaman, kına hiçbir sonuç vermeyebilir. Buna neden kınanın doğal bileşenlerinin kimyasal boya maddesi ile tutarsızlığıdır.

Kınanın her bir saç rengi için beklenmedik renk verebileceğini artık bildiğimize göre, saçlarınıza kına yakmazdan önce, test olarak bir saç telinize sürün varılan sonucu gördükten sonra başlayın.

Ayrıca unutmayın ki, kınanın hiçbir kimyasal boya aracı ile açmak mümkün değildir. Sadece boyalı saçların uzamasını beklemek gerekecek.

Bir Cevap Yazın