Ağızda acı tat oluşmasının nedenleri

Ağızda acı tat oluşmasının nedenleri 

 

Ağızda acı tat oluşması
Ağızda acı tat oluşması

 

Ağızda acı tat oluşma sorunu birçok insan karşılaşabilir.Bu sevimsiz halin sebebleri arasında:Agızda acı tat neden oluşur aşşagıda acıkladık lütfen okumaya devam ediniz.

Ağızda acı tat, ağızda acılık şeklinde ifade edilir. Ağızda acı tat hemen hemen herkesin yaşadığı bir problemdir. Genelde ciddi sağlık sorunlarının belirtisi değildir. Özellikle sabah kalktıktan sonra ağızda acı tat daha çok hissedilir. Ağızdaki acı tat diş fırçaladıktan sonra ya da gargara yapıldıktan sonra kendiliğinden geçer. Ancak bazı durumlarda bu yöntemler işe yaramayabilir ve ağızdaki acı tat uzun süreli olabilir. Uzun süreli ağızda acı tat hissedilmesi, bir takım sağlık sorunlarından kaynaklı olabilir.

Ağızda acılık hissi kişinin hayatını olumsuz etkiler. Gün içinde yenilen yiyeceklerden ve tüketilen içeceklerden tat ve keyif alınamamasına neden olur. Uzun süreli ağızda acılık hissine disguzi adı verilir.

Ağızda Acılık Neden Olur?

  • Ağız içi enfeksiyonu: Ağzın iç bölgesinde bakterilerin birikmesi sonucunda bu bölgede enfeksiyonlar oluşabilir. Enfeksiyonlar sonucunda ağızda acılık hissi oluşur.
  • Sinir Sistemi Rahatsızlıkları: Sinir sistemi bozuklukları ağızda acılık oluşumunu tetikleyen bir unsurdur.
  • Vitamin Eksikliği:  B12 vitamini ve çinko eksikliğinden ağızda acımsı bir tat oluşur. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye önem verilmelidir.
  • Tükürük Bezi Rahatsızlıkları: Tükürük bezlerindeki rahatsızlıklar sonucunda oluşabilen enfeksiyon ve iltihaplanmalar, ağızda acılık oluşmasına neden olur.
  • Alerjiler: Alınan gıdalardan ya da tüketilen içeceklerden sonra kişide oluşan alerjik reaksiyonlar sonucunda ağızda acımsı bir tat oluşur.
  • Hamilelik: Hamile kişilerde ağız içinde acı tat daha belirgin hissedilir.
  • Sigara içmek: Sigara içen kişilerde ağızda acı tat daha fazla hissedilmektedir.

Ağızda Acılık Nasıl Geçer?

Ağızda acılık problemi olan kişiler bir kaç yöntemle bu sorundan kurtulabilirler. Öncelikle vitamin eksikliği oluşmaması için dengeli beslenmek gereklidir. Ayrıca gün içinde sık sık gargara yapmak ve en az 2 kere dişleri fırçalamak, ağızda acılık hissinin oluşumunu engeller.

Ağızda acılık hissi uzun süredir devam etmiyorsa ve evde uyguladığınız yöntemlere rağmen geçmiyorsa, ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Özellikle ağızda acılıkla beraber mide bulantısı, kusma, konuşurken zorlanma, dudaklarda şişlik gibi rahatsızlıklarda görülüyorsa bir an önce doktora başvurulmasını tavsiye ediyoruz.

– Bazı ilaç preparatlatının ayarı (antibakteriyel preparatlat, arteriyel basıncı normaleştiren preparatlar, kalhanvari bezi hormonları, diyabet sırasında istifafe edilen preparatlarbe.)

-Sinir Sistemi bozulmaları.Periferik sinirlerde bozulmalar tat alamama gibi değişime sebeb olabilir (p zamanda ağızda acı tat hissedilebilir) – Stamotoloji sorunlar (karies, damak hastaliklari)

– LOR organları hastalıkları (zökem, haymorit) -Kan şekerinin deviyyesinim artması.Bu insanda diyabet gelişiminden haber verebilir.

-Kalhanabenzer Bezi faaliyetinde pozulmalar.da ağızda acı tadın ortaya çıkmasına neden olabilir.

-Hamilelik sırasında kadın hormonun ciddi değişiklikler verir.Bu ise kadınlarda bulantı, kusmaya, ağızda acı tadın ortaya çıkmasına neden olur.

– Yemek borusu ile midenin arasında özel kapak var. Bu kapak mideden geriye yemek borusuna düşmesine engel olur.Lakin bazı hastalıklar sırasında bu kapak zayıflıyor ve midede olan gidanın ve mide suyunun bir bölümü yemek borusunda kalır.Buna reflüyks denir.Bu ise hıckırmaya ağızda acı tada sebep olur.Bu yeterince tehlikeli halfır.

– Safra kesesi hastalikları karaciğer etkinliğinin bozulmaları ağızda acı tadın olmasına neden olur

-Migde nin faliyetlerinin bozulması kendisinin ağızda bulunan acı tat,nahiyesinde diskomfory, köp, iştahanın azslması gibi simptonlarla göstermektedir.

Kaynak: Agızda acılık

7 comments

    1. Ne oldu duzeldiniz mi iki gündür bende de acilik var coronadan korkuyorum duzeldiyseniz nasıl duzeldiniz

Bir Cevap Yazın