9 teknoloji zengini nin çarpıcı hayat hikayeleri

9 teknoloji zengini nin çarpıcı hayat hikayeleri  

9 teknoloji zengini nin çarpıcı hayat hikayeleri; Yıllardır herkese ezberledilen ve başarının iyi bir üniversite eğitiminden geçtiğini anlatan yaklaşımlar, aslında gerçeği pek yansıtmıyor.

Mark Twain , “Mektebimin eğitimime müdahale etmesine asla izin vermedim” diyor. İyi bir üniversite eğitimi, sizin için bir çok kapıyı açacak olsa da, gerçek başarı, kendinize vereceğiniz eğitim ve sağlıklı bir şekilde tutunacağınız hayalleriniz sayesinde olacağını kanıtlayan sayısız başarı hikayesi var.

Bu başarı hikayelerinin kahramanları arasında ön planda olan 9 büyük adam aşağıda yer almaktadır;

Micheal Dell – Dell’in kurucusu 

michael-dell-quotes 9 teknoloji zəngininin çarpıcı hayat hikayeleri
Toplam serveti: 21.9 milyar dolar ile  teknoloji zengini kategorsine adını yazdırmıştır
Eğitim: Texas Üniversitesi
Küçük bir lise öğrencisinin, merak sonucu bilgisayarını söküp tanımak istemesiyle başlayan süreç, onu bir dünya devi haline getirdi. Başarısının sırrı, yapacağı işi tüm derinliğiyle anlamaya çalışmasında duruyordu. Yani, konuşmadan ve hareket etmeden önce, düşünüyordu. Texas Üniversitesi’nde eğitim gören Dell’in ailesi onun doktor olmasını beklerken, o ayda 25 000 Dolar kazandıracak bir sektöre girdi ve artık ailesi onun doktor olmasını istemekten de vazgeçti.

Elizabeth Holmes – Theranos’un kurucusu 

Elizabeth-Holmes 9 teknoloji zəngininin çarpıcı hayat hikayeleri
Toplam Serveti: 4.5 Milyar Dolar ile  teknoloji zengini kategorsine adını yazdırmıştır
Eğitim: Stanford Üniversitesi
Elizabeth Holmes, henüz 19 yaşında Stanford Üniversitesi’nde ikinci sınıf öğrencisiyken Singapur’a gitmiş ve SARS virüsü üzerinde çalışmıştı. Daha sonra okulu bırakmak kararı almış ve kendi şirketini kurma hayalinin peşine düşmüştür. Şirketinin adını da Theranos koymuştur. Okula ödediği paranın çok daha verimli bir şekilde kullanılabileceğini düşünen Elizabeth, kurduğu şirket ile sağlık sektöründe devrim niteliğinde yenilikler getirmiştir.

Mark Zuckerberg – Facebook’un kurucusu 

9 teknoloji zengini nin çarpıcı hayat hikayeleri
Toplam Serveti: 33.3 milyar dolar ile  teknoloji zengini kategorsine adını yazdırmıştır
Eğitim: Harvard Üniversitesi
Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Zuckerberg, 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden girişimci arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile şu anda CEO’su olduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook’u kurarak dünyanın en genç zenginlerinden biri olmasıyla tanınıyor.

Steve Jobs – Apple’ın kurucusu 

Steve-Jobs 9 teknoloji zəngininin çarpıcı hayat hikayeleri
Toplam Serveti: 11 Milyar Dolar ile  teknoloji zengini kategorsine adını yazdırmıştır
Eğitim: Reed Üniversitesi
Bir zamanlar dünyanın en zengin isimleri arasında olan Steve Jobs’un okuduğu okul onun milyoner olmasına eğitim açısından çok yardımcı olmamıştır. Fakat Jobs’un ilham kaynağı arayüz anlamında çok daha iyi bilgisayar çıkarmak isteği olmuştur ve bunu başarmıştır.

Bill Gates – Microsoft’un kurucusu 

bill-gates-2 9 teknoloji zəngininin çarpıcı hayat hikayeleri
Toplam Serveti: 80.5 milyar dolar ile  teknoloji zengini kategorsine adını yazdırmıştır
Eğitim: Harvard Üniversitesi
Harvard Üniversitesi bu güne kadar bir çok ünlü ve başarılı bilim adamı yetiştirmiş. Bill Gates de başarılı isimlerden sadece bir tanesidir. Ancak, Gates üniversitesine sadece iki yıl tahammül başardı. Okulda olduğu dönemlerde öğretmenlerine sürekli olarak ’30 yaşında bir milyarder olacağım ‘diyen Gates, bunu açık bir şekilde başarmıştır.

Jack Dorsey – Twitter’ın kurucu ortağı 

Jack-Dorsey 9 teknoloji zəngininin çarpıcı hayat hikayeleri
Toplam Serveti: 2.3 Milyar Dolar  teknoloji zengini kategorsine adını yazdırmıştır
Eğitim: Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
Dorsey 13 yaşına kadar St. Louis, Missuride büyümüştür. Bishop Dubourg Lisesi’nde eğitimini tamamlayan Dorsey, Missouri bilim ve teknoloji Üniversitesi’ne gitmiştir. Evan Williams, Odeo’nun CEO’su olduktan sonra şirket hızlı bir büyüme sürecine girmeye başlamış ve bundan 1 yıl kadar sonra da Evan Williams şirketin yönü üzerine yoğunlaşırken işe aldığı mühendis Jack Dorsey, birkaç yıldır üzerinde çalıştığı fikrini sunmuştur. Jack Dorsey’in fikri; arkadaşlarınıza o an ki durumunu bildiren bilgiler göndermeye dayanan bir sosyal medya ağı, yani “Twitter” idi. Bu fikir medya yayın aracı olarak hazırladıktan sonra Jack Dorsey ilk Tweetini 140 karakteri geçmeyecek olarak şekilde Mart 2006 yılında atmıştır.

Evan Williams – Twitter’ın kurucu ortağı 
Toplam Serveti: 2.4 Milyar Dolar  teknoloji zengini kategorsine adını yazdırmıştır
Eğitim: Nebraska-Lincoln Üniversitesi.
Twitter’ın kurucu ortaklarından biri olan Evan Williams, Eğitimine Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nde başlamış fakat başlamasıyla bitirmesi, daha doğrusu bırakması çok zaman almamıştır.

Larry Ellison – Oracle kurucusu 

9 teknoloji zengini nin çarpıcı hayat hikayeleri lary
Toplam Serveti: 46 Milyar Dolar ile teknoloji zengini kategorsine adını yazdırmıştır
Eğitim: Illinois Urbana – Champaign Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi
Larry Ellison, bir veritabanı programı ile yola başlayan ve şimdi dev bir teknoloji şirketi olan Oracle kurucularından biridir. Oracle, hem bir veritabanı programı hem de şirketin adıdır. Son on yılın en çok kazanan CEO’su, kendisine bir ada almış ve son zamanlarda ise aldığı adaya gelip gitmesini kolaylaştırmak için bir havayolu firması satın almıştır.

Jan Koum -Whatsapp’ın kurucusu 

JanKoum650 9 teknoloji zəngininin çarpıcı hayat hikayeleri
Toplam Serveti: 6.8 Milyar Dolar
Eğitim: San Jose Devlet Üniversitesi
Brian Acton ile 2009 yılında WhatsApp’ı kuran kişi Jan Koum. İki isim de bir zamanlar Yahoo’da çalışıyorlardı. Bugün dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan WhatsApp’ın aktif kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerindedir.

 

Bir Cevap Yazın