Apple cihazlarındaki i harfinin anlamı

Apple cihazlarındaki “i” harfi ne anlama gelir?

Apple cihazlarındaki i harfi ne anlama gelirApple cihazlarındaki “i” harfi ne anlama gelir;Teknoloji devi Apple’ın birçok teknolojik teçhizat adının başında küçük “i” harfi var.

Peki bu “i” harfi ne anlama gelir?

iPhone, iPad, iPod, iMac … Teknoloji devi Apple , 1998 yılında ilk iMac ‘ını piyasaya sunmasından beri yaklaşık 18 yıl geçti. Bu aradan geçen yıllarda ise Apple , iPod , iPhone ve iPad gibi fenomen haline gelen cihazlar sunmayı da başarmıştır.
Appleın cihazlarının bu tür satılmasının arkasında ise cihazların basit ve özel tasarımı ile birlikte belki de isimlerinin oldukça akılda kalıcı olması ve kendi reklamını kendisinin yapması durur. Örneğin iPhone örnek vermek gerekirse, ülkemizde insanlar iPhone’un hangi modeli olmasına önem vermeden sadece iPhone kullanmak için iPhone kullanıyor.

Bes  iMac ile birlikte başlayan ve iPhone , iPod , iPad ile devam eden bu Apple ürünlerinin isimlerinin önünde yer alan “i” harfi neyi ifade ediyor?

Aslına bakarsanız bunun basit bir nedeni var. 1997 yılında Steve Jobs ,  iMac için, “Bu Macintosh sadeliğin ve internetin keyfini topluluğudur.” Demişti. Jobs , sözlerine ise, “Bu, tam güçlü bir Mac’dır ve o birçok şeyi yapabiliyor. Ancak ilk olarak ve en önemlisi ise sizin 10 dakika içinde internete baglanmaninizi sağlar. ” Steve Jobs un bu sözlerinden belki biraz ipucu alarak ” i ” harfinin ne anlama geldiğini tahmin ettiniz.
Evet, Appl başarılı ürünlerinin isimlerinin önünde bulunan “i” harfi internetten gelir. 1998 yılında çıkan iMac ‘ın en önemli özelliği olan interneti vurgulamak isteyen Steve Jobs ve ekibi, internet sözü ve Macintosh kelimesini bir arada kullanmak istemiş ve ilk olarak o zaman ortaya iMac adını çıkarmışlardır. Daha sonra ise bu “i” harfi Applenin diğer ürünlerinde de kullanılmıştır.

 

Bir Cevap Yazın