Dron lar hakkında birkaç bilgi

Dron lar hakkında birkaç bilgi

İnsanların dünyayı tam başka gözden görmesi için, Dron’lar inanılmaz yardımcı oluyor. Dron ile gökyüzünü fetheden kameralar dünyaya birbirinden güzel fotoğraflar sağlar.Dronların farklı alanlarda kullanıldıgına şahit olmusuzdur. Örnegin kargo taşımacılıgında drone taksiler olarak kullanımında vb alanlarda kullanımı yaygınlaştı.Fransada da bu yaygınlaşmanın ve istenilmeyen bölgelere girmesini engellemek için bir çözümde uretmişler. Aşşagıda yazımızda dron taksi ve dron yakalayan kartallardan bahsettim.

 

Drone taksiler

drone taksi
Drone taksiler 2017 yılının yaz aylarında Dubai’de faaliyete başlayacak

Drone taksiler 2017 yılının yaz aylarında Dubai’de faaliyete başlayacak!Dubai’de gerçekleştirilen World Government Summit etkinliğinde sunulan olununan özerk drone-larla yolcu taşımalarına, Temmuz ayında başlanılması bekleniyor. Proje için kullanılacak Drone taksi Çin yapımı EHang 184 modeli, tedbir süresi boyunca katılımcılara gösterildi. İlk olarak 2016 yılında düzenlenen CES fuarında karşımıza çıkan EHang 184-ün test uçuşları geçen yaz Las Vegas şehrinde olmuştur. Tek kişilik bir araç olan EHang 184, 100 kg’a kadar taşıma hacmine sahiptir.

Programda Dubai şehrinin adına konuşan Mattara al Tayer, EHang 184-ü Dubai’de da test ettiklerini bildirdi. Pili tam dolu olduğunda 50 km yol gidebilen Drone taksi Saatte 160 km hıza kadar hareket edebiliyor. Şehir içerisinde belirlenen 40-50 km’lik bir alan için kullanılan ediecek olan EHang 184 komuta merkezinden yönetilecek.

Eğer başarılı olursa şehir içi ulaşım için en mantıklı projelerden biri olacak Drone taksi özellikle trafik sıkıntısı yaşayan şehirler için muhteşem bir alternatif olabilir. Son olarak İsrail Urban Aeronautics firması geçtiğimiz ay askeri kullanım için hazırlanan ulaşım drone-larının 2020 itibariyle kullanımına başlayacağını açıkladı.

Fransa ordusu Dron’ları tutabilen kartallar yetiştiriyor

Fra nsa ordusu Dron'ları tutabilen kartallar yetiştiriyor
Fransa ordusu, askeri üslerini ve stratejik konumlarını korumak amacıyla Dron’ları tutabilecek kartallar yetiştiriyor.

Fransa ordusu, askeri üslerini ve stratejik konumlarını korumak amacıyla Dron’ları tutabilecek kartallar yetiştiriyor.

Eğitim geçirilen kartallar şüpheli görünen Dronları gökyüzünde tutarak yere indirir.

Qeyd edek ki, ilk defa böyle öğretiler Hollanda Polisi tarafından hayata geçirilmişti. Fransa ordusu ise, bunu daha da geliştirarak ülke genelinde bulunan tüm stratejik alanları korumak için kullanmaya başladı.

Hele balaca iken öğretilen kartalların öğretisi 8 ay sürer. Kartallar Fransa’da devlet tarafından korundukları için tüp bebek yöntemi ile besleniyor.

 

Bir Cevap Yazın