Insanlar artık beyinleri ile robotları kontrol edebilecekler

Görmeyenler için akıllı saat

Görmeyenler için akıllı saat

Görmeyenler için akıllı saat
Görmeyenler için akıllı saat : Görme kabilliyyetini kaybetmiş insanlar için hazırlanmış az sayılı cihazlardan biri olan bu cihaz, bu alanda devrimci yenilik olarak kabul edilebilir. ” The Dot ” olarak adlandırılan bu akıllı saat hem ucuz hem de rahattır

Görmeyenler için akıllı saat : Görme kabilliyyetini kaybetmiş insanlar için hazırlanmış az sayılı cihazlardan biri olan bu cihaz, bu alanda devrimci yenilik olarak kabul edilebilir. ” The Dot ” olarak adlandırılan bu akıllı saat hem ucuz hem de rahattır. 

Dünyada yaklaşık 285 milyon kişiden fazla görme engelli insan yaşıyor bu insanlardan bir çoğunu çok güzel haber bekliyor. Güney Kore’nin ” Dot ” firması dünyada ilk kez Braille alfabeli saatini hazırladı. En önemlisi ise bu saatin özellikleri 21. yüzyıl teknolojisinden beklediğimiz gibidir.

The Dot 4 aktif Braille ünitesinden kullanarak mesajları sergiliyor ve kullanıcılar karakterlerin değişim hızını kendileri düzenleyebilir bilirler. The Dot, Bluetooth aracılığıyla akıllı telefonlara bağlanabilir bilir ve her herhangi bir Uygulamayı veya servisden gelen mesajları algılayabiliyor.

Kullanıcılar dışındaki düğmeler aracılığıyla basit mesajlar da gönderebilirler. Aynı zamanda bu akıllı saatin açık API desteği de var. Yani, özel olarak bu saat için Uygulamalar hazırlamak ve mevcut uygulamaları kullanmak münkündür.

Bir süredir görme özürlü insanlar için çeşitli dijital hizmetler mevcuttur, ancak, bunların çoğu seslerden kullanıyor. Bu da belirli sorunlara neden olabiliyor. Çünkü, kullanıcı veya kulaklık takmaya veya diğer seslerden uzaklaşmaya, ya da çevredeki tüm insanların duyacağı bir sesle konuşmaya mecbur olur Ayrıca, Braille alfabesi kullanan diğer cihazlar hem çok bahadır hem de bir o kadar rahat değil. Görme yeteneğini kaybeden insanlardan sadece yüzde 5 bu cihazlardan kullanabiliyor.

The Dot 3 yıldır hazırlık aşamasında idi. Yakın zamanlarda ise kendisinin 140 bin destekçisine saatleri ulaştırmaya başlayacaklardır. (Ayrıca Stevie Wonderin de kendi müşterilerinden biri olduğunu iddia ederler.) Şirket Mart ayından başlayarak 2017ci ilde yaklaşık 100 bin, gelecek yıl ise kalan 40 bini insanlara tanıtmayı  planlıyor.

Teknoloji alanındaki yazılarımız okumanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın