Başarıya giden yol basitlikten geçiyor!

Google de arama yapmanızı kolaylaştıracak 10 yöntem

Google de arama yapmanızı kolaylaştıracak 10 yöntem

Başarıya giden yol basitlikten geçiyor!
Google de arama yapmanızı kolaylaştıracak 10 yöntem

96% insanın bilmediği Google de arama yapmanızı kolaylaştıracak 10 yöntem.Gelişmiş teknoloji ve yüksek hızlı internet çağında, istediğimiz bilgileri kolayca bulabiliriz. Sadece birkaç dakika içinde, en lezzetli tatlı tarifini bulabilir veya çok geniş bilimsel araştırmalar yapabiliriz.

Ama, çoğu zaman ihtiyacımız olan bilgiyi elde etmek için oldukça geniş, ama gereksiz bilgi yığını ile karşılaşmış oluyoruz. Bu da, bize lazım olan bilgiyi elde etmemiz için saatlerce zamanımızı harcar. Böyle durumlarla daha az qarşılaşmağınız için Google-da daha yararlı arama etmeyin birkaç yöntemini size sunuyoruz. Google de arama nasıl yapılır aşşagıda 10 madde halinde sonduk.

  1. Ya bu ya da o (Either this or that)

Google de arama yapmanızı kolaylaştıracak 10 yöntem
googlede nasıl arama yapılır

Google de arama bazen, aramaya başlamak için gereken bilgileri veya adları tam olarak hatırlayamıyor bildiyimizden emin olmuyoruz. Ama bu artık sorun değil. Sadece aradığınız bilginin birkaç potansiyel seçeneğini yazın ve aralarında  “|” simgesini ekleyerek ayırın. Bu sembolün yerine “ya da” (or) ifadesinden de kullanabilirsiniz. En iyi sonuçları bulmak için etkili yöntemdir.

  1. Yakın anlamlı sözlerden kullanarak aramak

Google de arama yapmanızı kolaylaştıracak 10 yöntem
googlede arama yapmanın püf noktası

Google de arama diller yakın anlamlı kelimelerle zengindirler. Bu da, online arama yaparken işimizin asanlaşmasına oldukça yardımcı olabilir. Eğer web sitelerinde aradığınız isimlerden başka onlarla ilgili olan şeyler bulmak istiyorsanız, aramanıza  “~”simgesini ekleyin. Örneğin “healthy ~ food” ifadesini ararsanız, sağlıklı gıda seçenekleri, yemek tarifleri ve sağlıklı gıda ile ilgili diğer çeşitli bilgiler elde edebileceksiniz.

  1. Web siteleri genelinde arama

Bazen bir web sitesinde ilginç bir makale okuyorsunuz ve daha sonra o makaleyi arkadaşlarınızla da paylaşmak istiyorum. İstenilen bilgiyi bulmanın en kolay yolu, web sitesinde arama yapmaktır. Bunun için sitenin adını yazın ve makaleden birkaç anahtar kelime veya komple bir ifadeyi ekleyin. Büyük ihtimalle aradığınız makaleyi kolaylıkla bulacaksınız.

  1. Yıldız sembolünün gücü

4. Yıldız sembolünün gücü
google aramasının en püf noktaları

Google de arama ;Aradığımız bilgiyi bulmak istiyoruz ama bize gereken anahtar kelimeyi, ifadeyi veya rakamı hatırlayamıyor. Bu zaman güçlü ” *” sembolü yardımımıza gelir. Onu sadece hatırlamadığım sözün, ifadenin veya rakamın yerinde çalıştırın.

  1. Birkaç kelime eksik olursa

5. Birkaç kelime eksik olursaGoogle de arama; eğer sadece anahtar kelimesi değil, hem de cümlenin kalan bölümünü de xatırlamırsızsa ilk ve son sözleri yazmayı deneyin ve aralarına “Around + (hatırlamadığım tahmini sözcük sayısı)” yerleştirin.

  1. Belirli zaman çerçevesi kullanın

6. Belirli zaman çerçevesi kullanın
googlede arama yapmanın yöntemi

Google de arama ;Bazen sadece belli bir zaman dilimi içinde yaşanan olayları aramalı oluyoruz.Bunun için, tarihler arasında üç nokta (…) yerleştirerek aramamız belli zaman çerçevesi ekleyebiliriz. Örneğin, 20. yüzyıldaki bilimsel gelişmeler hakkında bilgi elde etmek istiyorsak, şöyle yazabiliriz:

  1. Bir başlık veya URL aramak

7. Bir başlık veya URL aramakGoogle de arama anahtar sözlerini ve herhangi bir makalenin adını bulmayı kolaylaştırmak için, aralarında boşluk bırakmadan aradığınız kelimenin karşısına “intitle:” yazın. Eğer URL den herhangi sözü bulmak istiyorsanız “inurl:” kullanabilirsiniz.

  1. Aynı web siteleri bulmak

8. Aynı web siteleri bulmakEğer internette çok beğendiğiniz şeyler tapmısınızsa ve buna benzer diğer siteleri de keşfetmek istiyorsanız, aralarında boşluk bırakmadan “related:” yazıp sitenin adını aramaya verebilirsiniz.

  1. Bütün cümleler

Aradığınız cümleyi tırnak işərələrinin arasında yazıp aramak, bu cümleyi yazdığınız kelime sırasına göre bulmanın en kolay ve etkili yöntemidir. Nerdeyse bir şarkı duydunuz ve şarkı çok hoşunuza geldi, ama, sadece bir cümlesini xatırlayırsınızsa bu yöntem sizin için en ideal yöntem olabilir.

  1. Önemli olmayan sözler

Google de arama sizin için önemli olmayan kelimeleri görmek istemiyorsanız, sadece, görmek istemediğiniz kelimenin önünde eksi işareti yazarak kolayca amacınıza ulaşabilirsiniz. Örneğin, ilginç kitaplar hakkında site bulmak istiyorsunuz, ama, buradan bir şeyi satın almak istemiyorsanız aşağıdaki gibi yazabilirsiniz:

googlede arama yapmanın püf noktalarını denemeniz için google.com adresini ziyaret ediniz

Bir Cevap Yazın