Yeni alınmış kıyafeti neden yıkamak gerekir

Yeni alınmış kıyafeti neden yıkamak gerekir

Yeni alınmış kıyafeti neden yıkamak gerekir

Yeni alınmış kıyafeti neden yıkamak gerekirNew York’ta Columbia Üniversitesi dermatoloji bölümünün profesörü Donald Belsito istenilen giyimi aldıktan sonra yıkamayı ve iki kez yakalamayı önerilir. Ayrıca uyardı ki, mağazada kıyafeti giyip yoklayan diğer müşterilerin vücutlarında herhangi zehirli parazitler olabilir. 

Maalesef, yasa üreticilere ürünlerde hangi kimyasalların kullanıldığına dair bilginin Etiketlemeye kayıt olunmasını izin vermiyor.

Yeni alınmış kıyafeti neden yıkamak gerekir
Yeni alınmış kıyafeti neden yıkamak gerekir

“Daily Mail” gazetesi, Yeni Zelanda’da uzmanların yaptığı araştırmalar göstermiştir ki, Çin giysilerinde güvenli kurallarına uymayan 900 kez alerjik madde tespit edildi. Profesör ve dermatolog Belsitonun göre, çin ürünlerinde esas tehlike kaynağı formaldehit reçine. Gaz halinde olan renksiz madde kırışıklıkların oluşmaması ve küf gelişiminin önlenmesi için bir takım giysilere uygulanır.Formaldehit reçine deri ve alerjik reaksiyonlar yaratıyor, bazı araştırmacılar ise şöyle düşünün ki, o kanser hastalığının de gelişmesi riskini artırır.

Boya maddeleri de az tehlikeli değildir. Azoanilin boya maddeleri ile işlenmiş bir çok sentetik kumaşlar deride ağır tepki yaratabilir. Bu nedenle uzmanlar hassas cilt tipine sahip olanlara aldığı yeni kıyafetleri giyinmezden önce yıkamayı tavsiye etti.

Bilgi için dikkat edin, alerji genellikle, daha çok terleyen yerlerde – bel, boyun, diz altı, ayrıca koltukların etrafında kendini daha fazla gösteriyor.

One comment

  1. Yıkamak gerekir çünkü bir kıyafeti mağzada birden fazla kişi denemek için giyip çıkarmıştır.onun için hijyen ve en önemlisi sağlık için hangi kıyafeti alırsak alalım evde mutlaka yıkamamız gerekir…ayrıcı fabrikadan direk satışa sunulduğu için üretim halinden de arınmalıdır…

Bir Cevap Yazın