Çocuklara yemeği sevdirmeyin yolları

Çocuklara yemeği sevdirmenin yolları

Çocuklara yemeği sevdirmenin yolları

Çocuklara yemeği sevdirmenin yolları ; Çocuklara yemek yedirmek ve sevdirmek annelerin en çok zorlandığı bir süreçtir. Hiçbir hastalığı ve psikolojik sorunları olmayan çocuklar, acıyan zaman yemeği kolay yiyor. 

Fakat bazı çocuklar yemek yemeyi sevmiyor ve tüm aile bundan muzdarip. Yani, çocuğu yedirmek için tüm aile üyeleri çeşitli oyunlar göstermeli ve acı çekmeli olur.

Çocuklara yemeği sevdirmenin yolları

Çocuklara rahat yemek yedirmek için aşağıdaki düzenlemeleri dikkate:

Yemeğe birkaç saat kalmış çocuklara çerezler vermek olmaz.

Yemek saatinde çocuk sofraya çağırılmalı ve tabağına ancak yiyebileceği kadar yemek konulmalıdır.

Çocuk yemeği yemiyorsa, onu yemeği yemeye ısrar etmek olmaz.

Yemeğini sonuna kadar bitirip yiyen çocuklara mutlaka küçük de olsa, hediye verilmelidir. Bu onları sevindirir ve teşvik.

Çocuklar için en çok sevdiği yemekler hazırlanmalı.

Çocuğun yemek yemesi için elinizde boşkabla etrafında fırlanmalı değilsiniz.

Haftada bir gün istemediği yemeği yemesine izin vermelisiniz. Bunu ise çocuğun kendisi seçmelidir.

Çocuk oyun oynamayı çok seviyor. Odur ki, yemekleri oyuncak şekilli kaplarda yedirmelisiniz.Çocuklara yemeği sevdirmenin farklı farklı yolları  , Çoculara yemek yemeyi sevdirmenin püf yolları hakkında yorumlarınızı bekleriz.

One comment

  1. Çocuklar hiç bir zaman annesinin peşinde elinde kaşıkla koşan yemeği yemek istemezler.Bu yöntem çocuğun yemekten tiskinmesini hırçınlaşmasını ve yemek yemekten doğurmaktadır.çocuğu her zaman özgür bırakmak gerekir. Yemeği sevdirmek için ilkönce kendi tabağı ve kendi çatal kaşığı olması lazım ki çocukta kendi başına bir birey olduğunun farkına varsın.Üstüne dökecek diye yada doymayacak diye yaklaşılırsa bir çocuğa herzaman özgüveni eksik bir çocuk olur.Tekbaşına döke döke yemek yemesi çocuğun hem el kol motor becerilerinin gelişmesini sağlacak hem de yemek yeme zevkini.

Bir Cevap Yazın