Evde enerji tasarrufu yapmak

Evde enerji tasarrufu yapmak

Evde enerji tasarrufu yapmak

Evde enerji tasarrufu ;Maddi zorluklar nedeniyle özel ihtiyaçlarımızı kısıtlayabilir. Fakat bunun maddi yönden yeterli olmadığını düşünüyorsanız, ev eşyalarında da tasarruf etmenin yollarını bilmelisiniz. Böylece, hem aile bütçesine yardımcı, hem de para toplayabilirsiniz. Evde enerji tasarruf yöntemlerini sunuyoruz.

Bulaşık makinesi

Evde enerji tasarrufu yapmak

Tabakları bulaşık makineye koymadan önce soğuk suda durulayın.

Bulaşık makinesi yarı dolu olarak kullanmayınız.

Yaz aylarında sıcağı ve nemi azaltmak için sabah veya akşam saatlerinde yıkayabilirsiniz. Tabakları yıkamak için maksimum 60 derece sıcaklıkta su yeterlidir.

Çamaşır makinesi

Çamaşır makineleri tam dolu kullanmayın. Çamaşırları yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanın. Elektrik enerjisinin yüzde 90’ı suyun ısıtılmasında kullanılır. 30-40 derece su sıcaklığı çamaşır için en uygun sıcaklıktır.

Kıyafetlere uygun çalışma modu seçin. Çamaşırları aşırı kurutmayın. Çok harcanan enerji ile çok kurutma elbisenin kalitesini düşürür eskimesine sebeptir.

Çok köpüklü deterjan tozundan kullanmayın. Soğuk suda temmizlenen deterjan tozlarından kullanın.

Buzdolabı

Buzdolabını soba, radyatör, bulaşık makinelerden uzak bir yere yerleştirmek enerji tasarrufu acısından önemlidir, çünkü enerji kullanımını% 10-15 oranında azaltabilirsiniz.

Yiyecekleri buzdolabına koymadan önce oda sıcaklığında soğutun. Buzdolabının kapısının fitillerinin hava gecirmemesine dikkat edin.

Ütü

Ütü alırken kurutma gücü düşük, buharı yüksek olanları seçmek daha az enerji kullanmanızı sağlayacaktır.

Çamaşırları yıkadıktan sonra düzgün asın. Bu, kıyafetleri ütülelerken daha az enerji kullanmanız saglar.

Elbiseleri nemliyken ütüleyin, buharlı ve Termostatlı ütü kullanmak enerji tasarrufu açısından önemlidir.

Saç kurutma makinası

Saçlarınızı havlu ile iyice kuruladıktan sonra saç kurutma makinesini kullanın. Böylece, daha az enerji harcarsınız.

Unutmayın, saç kurutma makinasını 10 dakika çalışması 60 watt’lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşit elektrik enerjisinin sarf olunması demektir.

Fırın ve ocaklar

Tencerede pişirdiğiniz yiyecekler kaynamaya başladığında, fırının sıcaklığını en aza indirin, yüksek sıcaklıkta kaynama yiyeceğin pişmesini hızlandırmaz.

Alt bölümü düz olan tencere ve tava kullanın. Böyle kaplar daha çabuk ısınıyor. Yiyeceklerinizi ağzı açık kaplarda bişirmeyin. Kapalı kaplarda yemek daha çabuk pişer, bununla, daha az enerji sarf etmiş olursunuz. Kapaksız yemek pişirirken 3 kat daha fazla enerji kullanırsınız.

Mikrodalga fırınların pişirme ve ısıtma süresi kısadır (pişirme süresi 10-15 dakika, ısıtma derecesi 2-3 dakika).

Yemekleri pişirirken çok su kullanmayın. Yemeğin üstünü kaplayacak kadar su yeterlidir. Fazla miktarda su kullanmanız daha fazla enerji harcamanıza neden olur.

Aydınlatmaları uygun secerek evde enerji tasarrufu

Evde enerji tasarrufu yapmak

Evlerinizde klasık sarı ampuller veya flerasanlar yerine enerji tasarruflu ampulerden veya led lambalar kullanmak % 70-80 oranında daha az elektrik tüketir ve aynı aydınlıgı sağlarlar Sayısal örnek vermek gerekirse, 100 Watt’lık bir klasik lambanın çalışmasını, 20 Watt’lık bir tasarruflu ampul veya led lamba verebilir. Arada 80 Watt’lık bir elektrik tasarrufu mevcuttur.

 Kullanılmayan cıhazların fişini cekmek

Elektrikli cihazları bekleme “standby” konumunda kalmamalıdır. Kullandığımız elektrikli cihazlar bekleme konumunda da elektrik enerjisini tüketmeye devam ederler. Bu oran çalışırken sarf ettiğinin yaklaşık 5-7 oranından daha azı arasındadır. Daha fazla da olabilir.Örneğin, evinizde bekleme, yani “standby” konumunda olan 5 cihaz (TV, müzik merkezi, bilgisayar vb) olsa, onlar ortalama saatte 4-5 watt enerji tüketimini neden olur. Bu fiyat daha da aşabilir.

Tahmini bir hesaplama yaparsak:

5 (cihaz) x 4 (watt saatte çektiği enerji) 20 watt saatte harcanan elektrikli

Cihazlar kullanıma göre, ortalama günde 16 saat bekleme yani “standby” konumunda kalırsa;

20 x 16 320 watt / saatlik elektrik enerjisi günde hiçbir şeye yaramayan elektrik enerjisi gibi sarf etmiş olunur.

320×30 9600 Vatt. Saat
Bu da ayda 9,6 kv.saat enerji tüketimi demektir.

Bu, ilk bakışta küçük bir tasarruf gibi görünse de, aslında, büyüktür. Çünkü boş yere harcanıyor. Bu şekilde 10 bin konut olsa, ortaya çıkacak tasarrufu dikkate alın. Tasarruf edersek, hem kendimiz hem de ülkemiz için önemlidir. Bu bireysel çabalar birleşerek ülkemiz için büyük elektrik tasarruf sağlayarak enerji sermayesine yardım etmemiz demektir.

Bir Cevap Yazın