ASAGI YUKARI SAYICI

sayıcılar / siemens tiaportal plc egitim

Sayıcılar / siemens tiaportal plc egitim

Sayıcılar (Counters) girişine uygulanan palsleri sayan ve ayarlanan deger sonucunda cıkıs veren elemanlardır.Bu sayma işlemleri yukarıya oldugu gibi aşagıda saya bilir.Sayıcılar enerjileri kesilse bile kaldıkları sayı degerlerini hafızasında tutarlar.

sayıcı conters secim alanı
sayıcı conters secim alanı

 

Sayıcı seçimini tiaportal sayfamızda sol tarafdaki menülerde counters operations menüsü içerisinde CTU, CTD, CTUD,gibi secenekler vardır.seçtiğimiz secenegi ciftıklayarak veya sürükle bırak yöntemi ile tasıya biliriz.

 

 

 

 

 

sayıcı counters data bloga isim vermek

Sürükle bırak yaptıkdan sonra karşımıza sayıcımıza isim verecegimiz yer cıkacak  ve buradan sayıcımıza isim verecegiz yada otomatik kendi verdiği ismi ok diyerek onaylayacagız.

ASAGI YUKARI SAYICI sayıcı / siemens tiaportal plc egitim sayıcılar

 

Sayıcımızı program sayfamıza aldıktan sonra asagı yukarı sayıcı seklimizde görüldüğü gibi  sayıcımıza butonlar ve cıkıslar ekledik. cu ve cd ucları asagı ve yukarı sayma uclarıdır. R ucu reset ucudur LD ucu ise pv ye yazdıgımız sayı degerini sayıcıya yazdıran ucdur.

Sayıcının saymaya pv degerinden başlamasını saglar.QU ve QD ucları yukarı ve assagı sayma cıkıs uclarıdır.

CV ucu ise sayıcı degerinin kaç oldugunu okuyup başka bi yere yazmak için kullanılır ilerleyen derslerimizde aktif olarak cv ucundaki degerleri kullanacagız.

plc eğitimi siemens tiaportal ile sayıcı yani counter hakkında bilgi videosu

 

 

Bir Cevap Yazın