CALCULATE KOMUTU

Matematiksel işlemler (math functions) siemens tiaportal plc egitim

Matematiksel işlemler (math functions) siemens tiaportal plc egitim

Matematiksel işlemler plc programlamada işimize cok yarayacak önemli functionslardan biridir. S7 1200 de ise calculate komutu mevcuttur. Matematiksel işlemler tiaportal sol tafadaki menü içerisinde math functions içinde CALCULATE,ADD,SUB,MUL,DIV, MOD, INC, DEC, MIN ,MAX,ve LIMIT komutları gibi bircok hesaplama komutları mevcuttur.

Matematiksel işlemler calculate komutu plc egitim
Matematiksel işlemler calculate komutu plc egitim

CALCULATE KOMUTU; Hesap makinası komutu IN1 IN2…. .INn gibi girişler cugaltılabilir out yazan kısım işlem cıkısıdır. hesap makinası komutu IN1, IN2, ..INn SInt, Int, DInt, USInt, UInt, UDInt, Real, LReal, Byte, Word, DWord gibi değerler alır. EN girişi aktif oldugunda hesaplama yapar.OUT kısmına yapılan işlemi sonuca aktarır. yapılacak işlemi orta kısımdaki out yazan yerde IN degerlerine istediğimiz işlemi yaptırabiliriz.

DÖRT İŞLEM KOMUTLARI;

ADD  toplama işlemi komutu, EN girişine sinyan uygulandıgında IN1 ve IN2 degerlerini toplar ve sonucu OUT kısmına yazar.

 

 

SUB cıkartma işlemi komutu; EN girişine sinyan uygulandıgında IN1 ve IN2 degerlerini cıkartır ve sonucu OUT kısmına yazar.

 

 

 

MUL,çarpma işlemi komutudur. EN girişine sinyan uygulandıgında IN1 ve IN2 degerlerini çarpar ve sonucu OUT kısmına yazar.

 

 

DIV bölme işlmei komutudur. EN girişine sinyan uygulandıgında IN1  degerini IN2 degerine böler ve sonucu OUT kısmına yazar.

 

 

INC komutu ; EN girişine sinyal uygulandıgında IN /OUT kısmındaki degeri 1 arttırır.

 

DEC komutu en girişine sinyal uygulandıgında ın / out kısmındaki degeri 1 azaltır.

 

 

MIN komutu giriş EN kısmına sinyal uygulandıgında IN1 ve IN2 degerlerini karşılaştırır.out kısmına kucuk olan degeri yazar.INT , DINT, ve REAL olarak degerlerler alır.

 

 

 

MAX komutu; EN girişine sinyal uygulandıgında IN1 ve IN2 degerlerini karşılaştırır. ve  ve büyük olan sonucu out kısmına yazar, ınt, dınt, ve real olarak deger girilir.

 

 

Lımıt komutu;En girişine sinyal uygulandıgında IN degeri MIN, MAX degerleri arasında ise out kısmından cıkıs vermez. Fakat ın girişindeki deger max degerinden büyük ise max degerindeki deger sonuca yazılır.IN degeri mın degerinden kucuk ise mın degeri sonuca yazılır.

Siemens tiaportal ile mın max ve limit komutlarının kullanım alanları. Plc egitim.

Siemens tiaportal ile dört işlem komutlarının kullanım plc egitim videosunu  izlemenizi tavsiye ederim.

 

Bir Cevap Yazın