encoder uygulaması ücretsiz plc eğitim

Encoder uygulaması ücretsiz plc egitim

Encoder uygulaması ücretsiz plc egitim

encoderlerin uygulaması ücretsiz plc eğitim

Encoder; Encoderler  endüstride motor kontol etmek veya lineer sistemlerde konum bilgisi almak için kullanılan pals ölcen cihazlardır.Encoderler bir milin dönüşü ile kare dalga üreten veya milin dönüş frekansını ölçen cihazlardır.

Encoderlerin calışma prensibi; Tur başına belirli bir pals üreten elemandır.Bu elemanlar milin  dönme açısına göre seri darbeler üretir.Mil dönmüyorken sonucta darbe üretmez.Encoderin darbelerini sayması için birde sayıcı gereklidir.Encoder pulse lerini saymak için plc ile baglantı kurmak veya hızlı sayıcı pulse okuyucu cihazlar kullanmak gereklidir. Encoderler bir turda 360  180 ve 90 frekans genişliklerinde üretilir.Encoderler bir turda 1024 puls üretir. Ürettiği pulseleri plc nin uygun girişlerine veya plc uygun modüller eklenerek puls ler kontrol edilebilir. Encoderler A , B iki yönlü pulseler üretebilirler. A bir yönde puls üretir. B ise diğer yönde puls üretir.

Encoderlerin PLC ile baglantısı; Genel olarak encoderlerin üzerinde A , B , Z, uclarının kablo renkleri hakkında sizlere bilgi veren bir tablo olur. Encoder üzerindeki bu bilgiye göre  A ve B uclarını PLC nin ımput I0.0 ve I0.1 uclarına baglayalım. Reset ucu kullanacak isek I0.3  e de reset ucunu baglamalıyız. Encoderler PLC lere uygun HSC modülleri ilede baglanabilir.

 

Bir Cevap Yazın