hızlı sayıcı komutu nereden secilir

Hızlı sayıcı uygulaması high speed counter HSC

Hızlı sayıcı uygulaması high speed counter HSC

Hızlı sayıcı uygulaması; Hızlı sayıcı uygulaması yapmak için öncelikle encoderimizin plc ile baglantısını yapmalıyız. Encoder baglantı şekli ve hakkında bili edinmek için encoder ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.PLC ile encoder baglantısı yapıldıkdan sonra plc üzerinden HSC hızlı sayıcı ayarlarını yapmamız gereklidir.

Hızlı sayıcı ayarları nasıl yapılır?

Tiaportal programında Hızlı sayıcı ayarları için ;proje sayfasında iken sol tarafdaki menümüzde Device configuration tıklayıp plc simgesinin üzerinde ise sag tıklayarak properties kısmına tıklayalım.

 

Hızlı sayıcı plc ayarları nasıl yapılır

 

 

 

 

 

 

 

Gelen sayfada High speed counters HSC kısmına tıklayalım ve HSC 1 içerisindeki ayarları tek tek yapalım.   Enable this high speed counter secenegi işaretleyelim.

 

 

 

 

 

 

Daha sonra HSC1 altında functiın tıklayalım. Resmin sagında count yazan kısımdan sayıcı olarakmı kullanacagımızı yada frekans mı ölcecegimizi ayarlıyoruz. Single phase  yazan kısmda ise faz ayarlarını yapıyoruz. Bu kısmda A/B COUNTER seçelim.Count up yazan yer aynen kalsın yukarı saydırma yapalım.

Hızlı sayıcıda reset secenegini aktif etmek için Reset to initial values secenegine tıklayalım cıkan ekranda 0 yazan yere reset sayısal degerini yazıyoruz.

Hardware imputs ayarlarını yapmak için; hızlı sayıcının A ve B fazlrına ımput secmek gerekli yukarıdaki şekilde oldugu gibi. A fazında I0.0 ımputu seçili B fazında ise I0.1 ımputu seçili.

Bu kısmdaki yazan 1000 degerini aklımızda tutalım program yazma kısmında bize lazım olacak.

 

 

Bu kısımda ise HSC1 hardware adresinide unutmayalım program kısmında bu degeride yazacagız.

TIA portal V13 te gelen bir özellikle beraber plcnin input girişlerine filtre konulmuş. Bizim kullandığımız encoder 1024 pulse ve bağlanacağı motor 1800 dev/dak hız ile dönecek. Hesap yaparsak 1800/60=30 dev/san yapar. 30*1024=30720hz yapar. Buda T=1/f formülünden hesaplanırsa T=0.3 mikrosaniye yapar. Bu değişikliği PLC’nin input giriş filitresini ayarlarından düzeltmemiz gerekiyor.

 

 

DI ımput ayarlarını yapmak çin DI8 / DQ6 general +Digital ımputs +channnel0 secenegine tıklıyoruz. Gelen sayfdada ımput filters kısmında istediğimiz mikrosaniye degerine ayarlama yapabiliriz. Bu yaptıgımız ayarları hızlı sayıcı faz degerlerindeki ımputları zamanını değiştirmek gerekir.

Hızlı sayıcının program kısmındaki ayarları nasıl yapılır

PLC ayarları yapıldı. Şimdi program kısmına gecelim programı yazmaya başlayalım.Main OB1 kısmına tıklayalım program sayfasına gelelim.

Tiaportal programında sag tarafdaki menüde TECHNOLOGY menüsünde CTRL_HSC secenegine tıklayarak program sayfamıza ekleyelim.

 

 

 

CTR_HSC komutuna tıkladıgımızda yandaki gibi bir şekil cıkacak ortaya CTR HSC yazan yerde hızlı sayıcı komutunun ismini değiştirebiliriz.Daha sonra ok. diğerek komutun program bloguna eklenmesini saglayalım.

 

 

Programı aşagıdaki şekildeki gibi yazalım.

Hızlı sayıcı örnek uygulma programı resimli anlatım

Programı yukarıdaki şekildeki gibi yazdıysak hsc nin ENO cıkısına karşılaştırma koyduk. Bu karşılaştırma komutu daha önce bahsettiğim unutmayın dedğim 1000 degeri vardı. İşte ID 1000 değeri buradan geliyor.Programımızı online olup hızlı sayıcıyı bir tur döndürdüğümüzde 1024 pals verdiğini görecegiz.Q0.0 çıkışı ise karşılaştırma degerinden sonra cıkış verecektir.

Hızlı sayıcı uygulaması programsal ayarlar

 

 

HSC: bu parametre hardware ayarlarında seçilen HSC sayısına göre girilmektedir. Eğer
HSC1 aktif edildi ise 1 yazılmalıdır.
DIR:
RV: New referance’a yazılmış olan değer RV biti bir olunca atanır.
CV: Sayıcıya yeni değer atamak için kullanılmaktadır. NEW_CV alanına yazılan değer V biti
bir olunca aktif değere atanır.

Bir Cevap Yazın