asagı yukarı sayıcı

Sayıcılar ( counter) simatic manager s7 300/400 plc eğitimi

Sayıcılar ( counter) simatic manager s7 300/400 plc eğitimi

Sayıcılar ( counter) ; Siemens s7 300 /400  cpu larda 3 ceşit sayıcı ( counter ) vardır.Bunlar;

Yukarı sayıcı  S_CU

Asagı sayıcı  S_ CD

Asagı yukarı sayıcı S_CUD

Her sayıcı cpu hafızasında 16 bitlik bir alan yer kablar.Sayıcı içerik degerleri 0 dan 999 a kadar sayma işlemi yapar.

Sayıcılarda CU ucu yukarı sayma sinyal ucudur.

CD ucu asagı sayma sinyal ucudur.

S ucu sayıcı pv degerini sayıcıya yazdırma sinyal ucudur.

PV  ucu sayıcı içerik degeri girme ucudur. PV ye deger girerken c#sayma sayısı gibi örnegin c#5 gibi deger girilir.

R ucu ise sayıcı içeriğini 0 yapar.

Q ucu sayıcı cıkıs ucudur. Sayıcı içeriği 0 haricinde bir deger ise cıkıs aktifdir. sayıcı degeri 0 iken cıkıs pasifdir.

CV ucu ise sayıcı iceriğinin yazıldıgı kısımdır.Örnegin mw10 gibi deger girilerek sayıcı içerik degerini farklı yerlerde kullanmamızı saglar.

Sayıcılar Counter lerin calışma örnekleri

S_CU Yukarı sayıcılar (counter) ;  cu ucuna sinyal geldiğinde yukarı saymaya başlar. Sayıcı içeriği 0 dan farklı bir deger oldugunda Q cıkısı aktif olur. S kurma ucuna sinyal geldiğinde ise PV kısmına yazılan degeri sayıcı içeriğine aktarır. PV ucuna sayıcı içerik degeri yazılır.R ucuna sinyal uygulanırsa sayıcı içeriği 0 olur. Q cıkısda pasif olur.

S_CU yukarı Sayıcılar counter
yukarı sayıcı grafik

S_ CD asagı sayıcılar (counter); Sayıcı içeriği 0 ise S kurma ucuna sinyal verilip sayıcının içeriğini PV de yazdıgımız degere getirmeliyiz. Sayıcı içeriği ayarladıgımz degerde ise CD ucuna gelen her sinyalde sayıcı içeriği asagıya dogru saymaya başlar. Sayıcı içeriği 0 oldugunda Q cıkıs pasif olur. R ucu her sayıcıda reset ucudur. içeriği 0 yapar.

ASAGI SAYICI
asagı sayıcı grafik

S_CUD yukarı asagı sayıcılar (counter); S CUD sayıcısının CU kısmına sinyal geldiğinde yukarı sayma işlemi yapar. CD kısmana sinyal geldiğinde aşagı sayma işlemi yapar. S kurma işlemi yapar sayıcı PV degerine yazılan degere gelmesini saglar.R ucu tüm sayıcıalrda oldugu gibi sayıcı içeriğini 0 lar.Q cıkıs sayıcı içeriği 0 dan haric bir değer oldugunda cıkıs aktifdir.

asagı yukarı sayıcı
asagı yukarı sayıcı
asagı yukarı Sayıcılar ( counter)

Simatic manager plc programlamada sayıcı lar yani counter konusunu işledik aşagıda sayıcıların calışmasının videosu var konuyu pekiştirmeniz için videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

 

Bir Cevap Yazın